Předsednictví Rady EU se ujala Belgie. Zaměří se na ochranu hranic, v závěru se vypořádá s eurovolbami
Belgie 1. ledna přebírá po Španělsku na půl roku předsednictví v Radě Evropské unie. Mezi priority jmenovali Belgičané obranu právního státu, demokracie a jednoty, nebo usilování o ekologickou transformaci. Ministerské schůzky i vyjednávání o legislativě budou řídit v klíčových měsících před volbami do Evropského parlamentu, které uskuteční v červnu. Belgie zároveň bude v té době volit i poslance vlastního parlamentu.
Mottem předsednictví je: chránit, posilovat, připravovat. Belgie chce v čele Rady EU pracovat na posílení unijní ekonomiky, aby byla konkurenceschopná vůči jiným světovým hráčům, uvedl to premiér Alexander De Croo při představování priorit.
Hovořil také o nutnosti vytvořit plán unijních reforem, které umožní budoucí rozšíření současné sedmadvacítky. Vše se navíc odehraje ve stínu pokračující válka na Ukrajině pokračuje, i konfliktu v Pásmu Gazy.
Bienvenue à la Belgique.
— Evropská komise v ČR (@ZEK_Praha) January 1, 2024
Welkom België.
Willkommen Belgien.
🇧🇪Belgie se dnes ujala půlročního předsednictví v Radě EU 🇪🇺 Těšíme se na spolupráci 🤝@CZECHIAinEU pic.twitter.com/PajpxluDFP
Předsednictví plánuje usilovat o dokončení co největšího množství rozjednaných legislativních návrhů. „Priority belgického předsednictví se soustředí na velké legislativní návrhy, které lze dokončit v rozumném čase. A ten čas se krátí,“ uvedla v podcastu Bruselské chlebíčky belgická novinářka Veronique Lamquinová z listu Le Soir.
Aby vstoupily v platnost, je nutné dokončit jejich projednávání do konce současného mandátu institucí. V některé fázi procesu je jich aktuálně přes 100.
Ministerské schůzky i vyjednávání o legislativě budou představitelé belgické vlády řídit v klíčových měsících před volbami do Evropského parlamentu, které budou v červnu. Belgie zároveň bude v té době volit i poslance vlastního parlamentu.
Let’s do this. #EU2024BE pic.twitter.com/drn7prXWTx
— Belgium in the EU (@BelgiuminEU) January 1, 2024
Předsednictví Rady EU, orgánu sdružujícím ministry členských zemí, trvá vždy půl roku. Belgie navazuje na španělské předsednictví, po ní v červenci tuto funkci převezme Maďarsko.