Předsednictví Rady EU se ujala Belgie. Zaměří se na ochranu hranic, v závěru se vypořádá s eurovolbami

Belgie 1. ledna přebírá po Španělsku na půl roku předsednictví v Radě Evropské unie. Mezi priority jmenovali Belgičané obranu právního státu, demokracie a jednoty, nebo usilování o ekologickou transformaci. Ministerské schůzky i vyjednávání o legislativě budou řídit v klíčových měsících před volbami do Evropského parlamentu, které uskuteční v červnu. Belgie zároveň bude v té době volit i poslance vlastního parlamentu.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsednictví Rady EU se ujímá na půlroku Belgie

Předsednictví Rady EU se ujímá na půlroku Belgie | Foto: Nicolas Maeterlinck | Zdroj: Reuters

Mottem předsednictví je: chránit, posilovat, připravovat. Belgie chce v čele Rady EU pracovat na posílení unijní ekonomiky, aby byla konkurenceschopná vůči jiným světovým hráčům, uvedl to premiér Alexander De Croo při představování priorit.

Hovořil také o nutnosti vytvořit plán unijních reforem, které umožní budoucí rozšíření současné sedmadvacítky. Vše se navíc odehraje ve stínu pokračující válka na Ukrajině pokračuje, i konfliktu v Pásmu Gazy. 

Předsednictví plánuje usilovat o dokončení co největšího množství rozjednaných legislativních návrhů. „Priority belgického předsednictví se soustředí na velké legislativní návrhy, které lze dokončit v rozumném čase. A ten čas se krátí,“ uvedla v podcastu Bruselské chlebíčky belgická novinářka Veronique Lamquinová z listu Le Soir.

Aby vstoupily v platnost, je nutné dokončit jejich projednávání do konce současného mandátu institucí. V některé fázi procesu je jich aktuálně přes 100. 

Ministerské schůzky i vyjednávání o legislativě budou představitelé belgické vlády řídit v klíčových měsících před volbami do Evropského parlamentu, které budou v červnu. Belgie zároveň bude v té době volit i poslance vlastního parlamentu.

Předsednictví Rady EU, orgánu sdružujícím ministry členských zemí, trvá vždy půl roku. Belgie navazuje na španělské předsednictví, po ní v červenci tuto funkci převezme Maďarsko.

aur, ztr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme