Premiér Brown vyhlásil volby v Británii na 6. května
Britské parlamentní volby budou ve čtvrtek 6. května. Oznámil to v Londýně premiér Gordon Brown po audienci u královny, kterou požádal, aby rozpustila nynější Dolní sněmovnu.
Setkání v Buckinghamském paláci zahájilo kampaň před volbami, jejichž výsledek je nejotevřenější za posledních více než 20 let.
Předvolební situaci v Británii popsal v Ozvěnách dne Radiožurnálu spolupracovník Ivan Kytka
Tradice vyhlašovat volby jen několik týdnů předem je zakotvená v nepsané britské ústavě. Dává výhodu vládnoucím politikům, aby například na základě hospodářského cyklu a růstu ekonomiky mohli vybrat termín voleb, který jim nejvíc vyhovuje.
Labouristický premiér Gordon Brown měl možnost vyhlásit volby do 20. června letošního roku. Šestý květen zvolil také proto, že v části Británie půjdou obyvatelé k místním volbám.
Další okolností může být to, že Británie se po dlouhých měsících dostala z hospodářské recese a nastává mírné oživení, což přináší stabilitu pracovních míst a lepší náladu voličů.
Ti, jak si Brown myslí, zapomenou třeba na excesy labouristických poslanců při čerpání náhrad a počtvrté zvolí labouristy jako vládní stranu. To by bylo v historii britského politického systému zcela bezprecedentní.
Hlavní strany dělí v průzkumech už jen čtyři procenta
Labouristé v předvolebních průzkumech stahují dlouhodobý náskok hlavních soupeřů, konzervativců. Podle dnes zveřejněných čísel je mezi nimi už jen čtyřprocentní rozdíl.
Vůdce konzervativní opozice David Cameron naznačil, že pokud vyhraje volby a dostane se k moci, tak přistoupí rychle a razantně ke škrtům. Úspory by padly především na zaměstnance státní správy a veřejných služeb, kteří se obávají zmrazení platů a ztráty míst.
Právě to možná vedlo část voličů, kteří již byli unaveni labouristy a chtěli změnu, k tomu, aby se znovu zamysleli a dali vládnoucí straně další šanci, jak vypovídají předvolební průzkumy.
Vůbec poprvé se letos utkají v předvolebních televizních diskusích lídři tří nejsilnějších stran - kromě labouristů a konzervativců budou zastoupeni i liberální demokraté.
Politologové jsou ale v otázce dopadu televizních debat rozděleni. Připouštějí, že osobní charisma jednotlivých vůdců může sehrát svou roli, na druhou stranu ale poukazují, že Britové jsou zvyklí na podobné rozpravy z parlamentu v televizních přenosech každý týden a předvolební duely je neovlivní.