Při útoku v Ankaře bylo zabito pět lidí a 22 je zraněných. Turecko označilo čin za terorismus
Pět lidí zemřelo a 22 bylo zraněno při středečním útoku na sídlo tureckého leteckého výrobce TUSAŞ na předměstí Ankary, uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a útok odsoudil. Předchozí bilanci čtyř obětí navýšil ministr vnitra Ali Yerlikaya, který již dříve informoval o dvou mrtvých útočnících. Útočníci podle něj pravděpodobně patřili k teroristické organizaci Strana kurdských pracujících (PKK), uvedla turecká média.
České ministerstvo zahraničí nemá informace o zraněných českých občanech, sdělil mluvčí úřadu Daniel Drake.
Turecko si podalo žádost o vstup do aliance BRICS, kde je třeba Rusko, Čína, Indie či Brazílie
Číst článek
„Proces identifikace a hledání otisků prstů pokračuje a později oznámíme, která teroristická organizace za útokem stála. Způsob, jakým byla akce provedena, je velmi pravděpodobně spojen s PKK,“ uvedl Yerlikaya.
Možnou odpovědnost PKK zmínil také ministr obrany Yaşar Güler, podle něhož to byl „podlý a nečestný útok“.
PKK vede od 80. let ozbrojený boj za autonomní Kurdistán a práva Kurdů v Turecku i v dalších oblastech obývaných Kurdy, její boj si od té doby vyžádal na 45 000 obětí. PKK považují za teroristickou organizaci také USA či Evropská unie.
V pátek se PKK k činu přihlásila. „Mučednickou akci, která byla provedena ve středu 23. října kolem 15:30 (14:30 SELČ) v areálu TUSAŞ v Ankaře, uskutečnil tým z Praporu nesmrtelných,“ napsala podle agentury AFP militantní organizace na platformě Telegram. PKK sdělila, že operaci plánovala již dlouho, a dodala, že neměla nic společného s nedávným politickým vývojem v Turecku, kde úřady zřejmě usilují o vyjednání řešení konfliktu s kurdskými bojovníky. Podle PKK měl útok sloužit jako „varování a vzkaz proti genocidním praktikám, masakrům a izolacionistickým praktikám turecké vlády“.
U sídla firmy, která vyrábí civilní i vojenská letadla a drony, byl dnes slyšet hlasitý výbuch a střelba, podle médií byly výbuchy celkem tři. Yerlikaya již dříve uvedl, že se jednalo o teroristický čin. Útok začalo vyšetřovat nejvyšší státní zastupitelství v Ankaře. Budova je již plně pod kontrolou policie.
Podle televizní stanice NTV přijela skupina útočníků do areálu v taxíku v okamžiku střídání směn ochranky. Nejméně jeden útočník podle stanice odpálil nálož a ostatní pronikli do areálu přes poškozenou bránu. Zaměstnanci zamířili po začátku útoku do krytů, přesto mohli útočníci některé z nich zajmout jako rukojmí, píše agentura AP s odkazem na tureckou televizi.
Státní zástupce se opřel do převaděčského gangu. ‚Češi taky prchali, ale chovali se legálně,‘ kritizoval Kurdy
Číst článek
Záběry z bezpečnostních kamer z útoku, které odvysílala NTV, zobrazují muže v černém civilním oblečení s batohem na zádech, který držel útočnou pušku. Podle záběrů byla mezi útočníky nejméně jedna žena, která měla rovněž útočnou pušku.
Některá z tureckých médií se zmiňují o útoku sebevražedného atentátníka. Na místě zasahovaly početné záchranné složky a policie, ve vzduchu byly i vrtulníky. Stanice Haber informovala o druhém výbuchu uvnitř areálu.
Útok už odsoudil šéf NATO Mark Rutte, který vyjádřil podporu Turecku, členské zemi aliance. Čin odsoudil i ruský prezident Vladimir Putin, s nímž ve středu Erdogan jednal v Kazani na okraj summitu BRICS.
V době útoku byli mnozí představitelé obranného průmyslu, včetně vedení firmy TUSAŞ, na veletrhu obranného průmyslu Saha Expo v Istanbulu. Po incidentu odjeli do Ankary, uvedla agentura Anadolu.
Společnost TUSAŞ navrhuje, vyrábí a montuje civilní i vojenská letadla, bezpilotní letouny a další systémy obranného a vesmírného průmyslu.