‚Primitivní a tvrdá kritika EU‘ motivovala Babiše k opuštění evropských liberálů. Nyní si hledá spojence
Do Evropského parlamentu vysílá hnutí ANO sedm zástupců. Ti dosud seděli ve frakci Renew, od minulého týdne je ale vše jinak. „Andrej Babiš si vyhodnotil, že primitivní a tvrdá kritika EU u voličů zabírá,“ vysvětluje úkrok od evropských liberálů Petr Kaniok z Masarykovy univerzity. „Dnešní Babiš je nacionalistický populista,“ říká odborník pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál. A právě v tomto ranku ANO teď poptává spojence pro vznik nové frakce.
„Rozhodli jsme se z frakce Renew Europe i ze strany ALDE vystoupit,“ postaral se předseda hnutí ANO Andrej Babiš o páteční překvapení. Svých sedm zvolených europoslanců tím vystavil nejistotě, na tiskové konferenci totiž s určitostí neřekl, kam nyní zamíří.
ANO vystoupí v Evropském parlamentu z liberální frakce Renew Europe i z evropské strany ALDE
Číst článek
Babiš ale dal lehce nahlédnout za oponu tohoto rozhodnutí. Večer předtím se sešlo předsednictvo hnutí „s částí europoslanců“, aby řešili, jak probíhá vyjednávání o ustavování frakcí a programu evropských politických stran.
„ANO se ve své evropské politice určitě posunulo, což ale souvisí s celkovým posunem hnutí, které je více a více projektem jednoho muže a vše je nyní podřízeno snaze vyhrát národní volby,“ zhodnotil odchod od liberálů pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál profesor Petr Kaniok z Masarykovy univerzity.
Poslední dva týdny strávili zvolení europoslanci za ANO vyjednáváním o svém místě pro pětiletý mandát. Podle informací iROZHLAS.cz už měli přislíbené posty ve výborech a liberální frakce Renew nabízela hnutí ANO – jakožto druhé nejsilnější národní delegaci ve svých řadách – křeslo místopředsedy Evropského parlamentu. Že bylo zamýšlené pro lídryni kandidátky a někdejší ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou, ostatně potvrdila zvolená europoslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová.
Čeští europoslanci hledají ‚politické rodiny‘. Síla ANO v liberální frakci hatí plány STAN na přičlenění
Číst článek
Bruselské chodby Evropského parlamentu proto zástupci ANO prozkoumávali sebejistě. Schůzky sice nechtěli příliš komentovat, nicméně tvrdili, že k odchodu se nechystali. Jak redakce nyní zjistila, pro ně samotné byl odchod od evropských liberálů překvapivý.
„Dospěli jsme k názoru, že Renew a ALDE mají jiná stanoviska než hnutí ANO,“ komentoval rozchod předseda Babiš.
Program především
Kde tedy ANO zakotví? Závěrem předsednictva hnutí je úkol pro zvolené europoslance, aby „usilovali o vstup do takové frakce, která umožní prosazovat program hnutí ANO pro evropské volby“.
„Uvidíme, možná vznikne nějaká nová frakce,“ mlžil na pátečním brífinku Babiš. Konkrétní ale nebyl. Ve svém pondělním videu na sociálních sítích dával sledujícím na vědomí, že se ANO neztratí a že o něm na evropské úrovni ještě bude slyšet.
Kampaň do Evropského parlamentu hnutí rámovalo heslem „Česko pro tebe všecko“, voláním po změně Green Dealu nebo boji s údajným bruselským diktátem. Do rétoriky silně proevropského a liberálního směru, který je vlastní frakci Renew, jejíž bylo hnutí donedávna součástí, to zcela nezapadalo.
Nesmyslný zákaz aut se spalovacími motory, schválený Evropskou unií, zrušíme. Volte, než bude pozdě. Volte ve volbách do Evropského parlamentu hnutí ANO. pic.twitter.com/ifRBt9AykW
— Klara Dostalova (@DostalovaK) June 3, 2024
„Andrej Babiš si vyhodnotil, že primitivní a tvrdá kritika EU u voličů zabírá a umožní mu získat voliče stran typu SPD či Přísaha. Národoveckým konzervatismem bych jeho pozici určitě nenazýval, dnešní Babiš je nacionalistický populista, jehož ekonomická, ale také zahraniční politika nemá s konzervatismem nic společného,“ popsal pro iROZHLAS.cz odborník na evropská témata Kaniok.
Redakce oslovila šéfa hnutí ANO Babiše i lídryni evropské kandidátky Dostálovou kvůli vyjádření. Do vydání článku však ani jeden z nich nereagoval.
Spojující prvek
Podobnou rétoriku, jakou zvolilo ANO pro kampaň před eurovolbami, razí hned několik dalších evropských stran a představitelů, kteří se jeví jako možní partneři při ustavování nové frakce.
Mohli by pocházet z Maďarska, Slovenska, Francie, Nizozemska, Slovinska nebo Rakouska. Někteří zůstali v minulém období bezprizorní, jiní nebyli spokojení ve svých politických rodinách a další se zase touží vykreslit jako konstruktivní a netoxický partner.
Ustavování frakcí
Formují se na začátku každého nově navoleného Evropského parlamentu – je to dohoda stran, jakýsi „podpis koaliční smlouvy“. Frakce minulého období zaniknou a musí vzniknout nové. S nutností: minimálně čtvrtina států sedmadvacítky a minimální počet 25 europoslanců.
„Vznik nové národovecké frakce pro dané strany smysl určitě dává. Z pohledu fungování Evropského parlamentu je pro každého poslance a každou stranu výhodnější být ve frakci – výhody jsou materiální, finanční, ale také politické. Je samozřejmě otázkou, zda by taková frakce mohla vzniknout, protože do hry vstupuje také podmínka politické blízkosti zapojených stran,“ uvedl Kaniok.
Profesor z Masarykovy univerzity v souvislosti s možným vznikem nové politické rodiny si totiž není jistý, zda strany dokážou přesvědčit o tom, že skutečně sdílí stejné ideje. Dodal nicméně: „V zájmu Evropského parlamentu a ostatních skupin nejspíše nebude vytvářet početnou skupinu ‚mučedníků‘. Ostatně vliv a soudržnost nové případné frakce nebude, vzhledem k vnitřně odlišným prioritám, vysoký.“
Orbánovo snažení
Proti Bruselu a za národní zájmy se dlouhodobě vyslovuje maďarský premiér Viktor Orbán. Jeho europoslanci za Fidesz nebyli poslední tři roky nikde ukotvení. Po volbách, ve kterých získali 11 křesel, by si rádi vliv zajistili.
The @EPP, the leftists and the liberals have agreed to create a pro-war coalition in the European Parliament, with the leadership of @ManfredWeber. This is not what European citizens voted for on June 9! pic.twitter.com/v2FAgz3cFG
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) June 24, 2024
Maďarský premiér kolem sebe sdružuje zastánce národně-konzervativních hodnot už delší čas. Dokladem může být seznam účastníků jeho konference CPAC. Na ni se do Budapešti sjíždí nejen evropští národovci.
Letos na pódiu vystoupil vítěz parlamentních voleb v Nizozemsku Geert Wilders, který vede nacionalistickou Stranu pro svobodu (PVV). Před rokem na akci řečnil také předseda ANO Babiš nebo slovinský expremiér Janez Janša.
Babiš po boku Orbána na národovecké konferenci letos nevystoupí. Nahradí ho ale jiní ‚wokebusters‘
Číst článek
Orbán se ale posledních několik měsíců snažil obměkčit italskou premiérku Giorgiou Meloniovou. Stál o to, aby se mohl přidat k Evropským konzervativcům a reformistům (ECR). Jenže jeho naděje na konci minulého týdne oslabila Italka, která jeho přičlenění odmítla.
Půdorys nové frakce měl Babiš podle Aktuálně.cz ladit na inauguraci slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. V Bratislavě si měl dát schůzku se zástupci Orbána i premiéra Roberta Fica. Jeho strana Směr-SD má totiž pozastavené členství mezi socialisty (S&D).
K frakci postavené na obraně národních zájmů a vymezování se vůči „bruselským nařízením“ by mohla najít cestu také dvojice nových europoslanců za koalici Přísaha a Motoristé. Filip Turek minulý týden iROZHLAS.cz napsal, že jednání o frakcích ještě zdaleka nejsou u konce, detaily ale odmítl komentovat, chtěl být korektní k partnerům. Na další výzvy k odpovědi nereagoval.
Oslabení ID?
Část z potenciálních spojenců hnutí ANO by se mohla rekrutovat z frakce Identita a demokracie (ID). Odešla by třicetičlenná francouzská delegace lepenovců i šest nizozemských europoslanců Geerta Wilderse.
Motivací obou by přitom bylo ukázat svůj koaliční potenciál a oprostit se od nálepky extremistů. K tomu by jim účast ve společném projektu se současnými premiéry Orbánem a Ficem i bývalými předsedy vlád Babišem a Janšou mohla dopomoci.
Do nutné skládačky pro dostatečnou základnu nové frakce by pak bylo možné sáhnout po rakouské straně FPÖ, která je taktéž z ID.
Tím by politická rodina, jejíž je součástí z českých stran SPD s europoslancem Ivanem Davidem, značně oslabila. Po odchodu Le Penové by ale utichl kritický hlas, který donutil k odchodu Alternativu pro Německo (AfD), její europoslanci by měli opět dveře otevřené.