Propuštěný Izraelec Grapel dorazil z Káhiry do Tel Avivu
Mezi Izraelem a Egyptem proběhla dlouho očekávaná výměna vězňů. Po 4 měsících vyšel na svobodu Izraelec Ilan Grapel, kterého Egypt zatkl s odůvodněním, že v zemi prováděl špionáž a podněcoval nepokoje. Grapel má také americké občanství. Spojené státy přispěly k jeho propuštění tím, že Egypťanům slíbily prodej bitevních letounů F-16. Egypt výměnou za 27letého muže dostal zpátky 25 vězňů, které Izrael odsoudil za obchod s narkotiky, pašování, nebo ilegální překročení hranice.
Ilan Grapel dorazil z Káhiry do Tel Avivu. Po příjezdu se s ním sešel izraelský premiér Netanjahu. Propuštěného vězně dále čeká výslech izraelským bezpečnostním aparátem ohledně jeho aktivit a věznění v Egyptě.
O výměně vězňů mluvil ve Večerním Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček
Židovský stát přitom popírá, že by Grapel pracoval pro izraelskou špionáž, jak donedávna tvrdily egyptské úřady.
25 Egypťanů mezitím překročilo přechod v Tabě. Po řadě měsíců i let se tak vrátili do své vlasti. Někteří se modlili, jiní v rozhovorech s novináři potvrdili, že s nimi izraelská vězeňská služba zacházela korektně.
Izraelští odpůrci říkají, že výměnou Izraelci zbytečně nastavují precedents pro další výměny, kdy v každé zemi v okolí se vyplatí zajmout nebo unést nějakého izraelského občana, protože Izrael za něj ochotně propouští i desítky vězňů.
Egypt původně požadoval všech 81 Egypťanů, kteří jsou v izraelských věznicích, nakonec jich dostal 25. Izraelští odpůrci dále říkají, že i tak je to naprostý nesmysl, protože Egypt nepřímo uznal, že se Grapel žádné špionáže nedopustil.
Z logiky by vyplývalo, že ho jen propustí, ale ne že za něj budou chtít někoho výměnou a ještě větší nesmysl v očích kritiků je, že Izrael na takovou výměnu přistoupil.