Prostituce je problém i v Palestině

Mezi Izraelem a palestinským územím roste bariéra proti pronikání teroristů, jak se ale ukazuje, na jiný vážný problém vojenské kontroly nestačí. Jedná se o prostituci, o které se v místní společnosti nemluví. Organizace Sawá, která bojuje za práva žen, se rozhodla mlčení prolomit vůbec první palestinskou studií, která se tímto problémem zabývá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prostituce (ilustr. obr.)

Prostituce (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Téma prostituce je uvnitř konzervativní společnosti tabu. Lidé mají tendenci tvrdit, že v Palestině prostituce neexistuje, že se týká jenom Západu. Právě proto chce na toto téma organizace Sawá poukázat. Podle ředitelky organizace Ohajly Šomarové se jedná o vážný problém.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o prostituci v Palestině

Skupina působí na západním břehu Jordánu i ve východním Jeruzalémě. V obou enklávách má tísňové linky pro ženy v ohrožení. Díky nim se ukázalo, jak je prostituce a obchodování se ženami rozšířené.

V ulicích Rámalláhu na první pohled žádná prostituce vidět není. Sawá však zjistila, že obchodování se ženami funguje mezi velkými palestinskými městy. Ženy se také prodávají ze západního břehu Jordánu do východního Jeruzaléma a dál do Izraele. Samozřejmě funguje celý proces také opačně. Ženy z východní Evropy se dostávají do Izraele a pak jsou prodávány Palestincům na západní břeh. Na palestinských územích podle Ohajly Šomarové nejsou žádné zákony pro boj proti prostituci, ani na ochranu žen, které se v ní pohybují. Aktivistky by přitom chtěly prosadit i trestání mužů, kteří prostituci vyhledávají.

Ze zprávy organizace Sawá vyplývá, že prostitutky obvykle vyhledávají inteligentní muži, kteří mají dost peněz. Ženy zabývající se prostitucí prý tak snadno charakterizovat nejde, protože se věkově pohybují od 13 do 50 let. Bývají to studentky, ale třeba i vdané ženy.

Šomarová si nemyslí, že by kterákoliv žena na světě chtěla tuto práci dělat. Podle ní jde o zneužívání. I když si možná ženy vydělají peníze, každý den této činnosti je zraňuje. Jsou pod tlakem, často mají strach z toho kruhu vystoupit. "Pokud by měly ochranu nebo třeba nějaký útulek, bylo by pro ně jednoduší se z toho dostat," dodává Šomarová.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme