Operativní a politický plán: Rakousko řeší s balkánskými státy rostoucí počet migrantů

Rakousko a balkánské státy řeší rostoucí počet migrantů v jihovýchodní Evropě. Ve Vídni to ve středu řekl rakouský ministr vnitra Herbert Kickl, jenž hovořil se svými protějšky z Albánie, Bosny a Hercegoviny, Chorvatska, Kosova, Makedonie, Řecka, Slovinska a Srbska. Všichni podle Kickla chtějí zabránit obnovení pohybu běženců do střední Evropy.

Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský ministr vnitra Herbert Kickl.

Rakouský ministr vnitra Herbert Kickl. | Foto: Heinz-Peter Bader | Zdroj: Reuters

Ministři se shodli na „operativním a politickém plánu“, citovala Kickla agentura DPA. Konkrétní opatření budou předmětem schůzky 6. června ve Slovinsku.

Rakousko podle Kickla v případě vyhrocení situace zavře hranice, „aby se neopakovala krize z let 2015/2016“. Tehdy se do Rakouska dostaly po takzvané balkánské trase z Řecka desetitisíce migrantů. Většina z nich ale pokračovala v cestě do Německa.

Kickl je členem protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Rakousko od července převezme předsednictví EU a boj proti nelegální migraci učiní jednou ze svých priorit.

Do Albánie a Černé Hory dorazilo do konce května tolik migrantů, jako za celý loňský rok. Řekl to mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). V Bosně pobývá přibližně 5000 běženců hlavně ze Sýrie, Afghánistánu a Pákistánu. V Řecku je kolem 60 000 registrovaných migrantů, kteří často nechtějí čekat na azylové řízení a snaží se dostat dál do Evropy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme