Rakousko, Německo a Švýcarsko rozvolňují opatření proti covidu-19. Mění se i podmínky pro vstup do zemí
Německy mluvící země rozvolňují protiepidemická opatření. Rakousko zruší od 5. března prakticky všechna včetně zákazu nočního vycházení. Zároveň zmírní podmínky pro vstup do země. Během března plánuje rozvolňovat restrikce i Německo. To chce postupně skončit všechna zásadní karanténní opatření. Ve čtvrtek zruší téměř všechna opatření proti koronaviru Švýcarsko. K těm patří i epidemická omezení při vstupu do země.
Rakousko
V Rakousku skončí zákaz nočního vycházení, gastronomické podniky budou moci otevřít i v noci a nutnost nosit respirátor bude zachována pouze ve veřejné dopravě, v supermarketech či v nemocnicích.
Většina Rakušanů povinné očkování proti covidu podporuje. Řadu lidí nepřesvědčí ani vysoké pokuty
Číst článek
Takzvané pravidlo 3G, kdy je vyžadováno, aby lidé byli očkovaní (Geimpfte), infekci překonali (Genesene), případně měli negativní test (Getestete), bude napříště platit pouze pro zaměstnance a návštěvníky domovů pro seniory, pečovatelských domů a nemocnic.
V těchto zařízeních také zůstávají povinné respirátory FFP2. Povinnost nosit ochranu dýchacích cest bude platit dále i ve veřejné dopravě, na zastávkách, v obchodech se základními potřebami, v bankách či na poštách. Jinde budou respirátory již jen doporučené.
Od 21. února bude obecné pravidlo 3G platit také při vstupu do Rakouska ze všech zemí kromě těch s rizikem koronavirových variant, uvedl list Kurier. Pro lidi, kteří nemají třetí dávku vakcíny či se nevyléčili z covidu-19 v posledních 90 dnech, dosud platila povinnost předkládat při příjezdu do alpské země doklad o očkování či prodělání nemoci a zároveň negativní výsledek PCR testu.
Česko má za úterý 28 239 nakažených. Nových případů dál ubývá, klesá ale i počet testů
Číst článek
Vláda dále uvolnila pravidla pro neočkované, kteří budou od první březnové soboty moci vstupovat do všech prostor, kam měli dosud omezený přístup. Restaurace či hotely tak budou moci přijímat jakékoliv hosty bez rozdílu, nebude zapotřebí ani negativní test na covid-19. Již dříve vláda uvedla, že takzvaný lockdown pro neočkované uvolní tuto sobotu. Poté až do 5. března ale budou neočkovaní stále potřebovat negativní test.
Německo
V Německu postupně do 20. března skončí všechna zásadní karanténní opatření proti nemoci covid-19. Ve středu se na tom dohodl kancléř Olaf Scholz s premiéry německých spolkových zemí. V platnosti ale prozatím zůstanou povinné roušky ve veřejných vnitřních prostorách a dodržování vzájemného odstupu.
Primátorka Berlína Franziska Giffeyová uvedla, že rozvolnění nastane ve třech krocích. Nejdříve odpadnou omezení na soukromá setkání očkovaných a uzdravených a také se otevřou obchody neprodávající zboží denní potřeby neočkovaným, do kterých nyní v řadě regionů nemohou.
Německo zvažuje, že by do 20. března zrušilo všechna zásadní protiepidemická opatření
Číst článek
Od 4. března budou moci neočkovaní lidé s testem také do hotelů a restaurací. Pro očkované a uzdravené s dodatečným testem se otevřou diskotéky a kluby. Velké akce, jako jsou například sportovní zápasy, budou moci přivítat více návštěvníků.
Poslední krok nastane 20. března, od kterého s výjimkou roušek a vzájemných odstupů nebudou platit žádná další zásadní omezení.
Protiinfekční zákon, který v Německu určuje rozsah restrikcí, počítá s tím, že omezení mohou platit nejdéle do 19. března. Prodloužení jejich platnosti za toto datum je možné o nejvýše tři měsíce za souhlasu parlamentu.
Scholz se zemskými premiéry dohodl, že stávající podoba protiinfekčního zákona nepočítá s možným novým šířením koronaviru na podzim, proto je potřeba znění upravit. O epidemické situaci znovu jednat 17. března, tedy krátce před zrušením většiny opatření.
Vláda chce rovněž provést revizi karanténních podmínek vstupu do Německa z vysoce rizikových zahraničních oblastí, kterou je nyní i Česká republika. Cílem je usnadnit cestování rodinám s malými dětmi, které ještě nejsou očkované, proto se nemohou vyhnout karanténě.
Obavy z ‚dlouhého covidu‘ s omikronem sílí. Podle odhadů má chronické potíže až třetina lidí
Číst článek
Švýcarsko
Švýcarsko se také rozhodlo k rozvolnění. Poukázalo na to, že přetížení zdravotnictví je nepravděpodobné. „Doufáme, že to bude konečné vystoupení z krize,“ řekl ve středu ministr zdravotnictví Alain Berset.
Očkovaní i neočkovaní se od čtvrtka budou moci opět pohybovat bez respirátorů a certifikátů v restauracích, obchodech, kulturních i rekreačních zařízeních. Zrušeno bude také doporučení pro práci z domova.
Ve Švýcarsku zůstane roušková povinnost jen v prostředních veřejné dopravy a zdravotnických zařízeních. V domovech pro seniory a pečovatelských domech nadále budou muset mít respirátor zaměstnanci a návštěvníci. Při vstupu do Švýcarska nebude vyžadováno ani očkování, ani zotavení, ani negativní test.