Řeckým premiérem prý přece jen bude ekonom Papadimos
Novou řeckou vládu povede ekonom a bývalý viceguvernér Evropské centrální banky Lukas Papadimos. Podle serveru deníku To Vima se na tom dohodly hlavní politické strany. Papadimos má být premiérem přechodné vlády národní jednoty. Jejím hlavním úkolem bude schválení nového záchranného plánu pro předluženou zemi.
Papadimos byl od začátku hlavním favoritem na post nového premiéra. Pro svou přechodnou vládu ale požadoval větší pravomoci a také delší funkční období. Podle deníku To Vima mu levice i pravice nakonec ustoupily.
O situaci v Řecku mluvila ve Světě o druhé naše tamní spolupracovnice Pavla Smetanová
Papadimos je světově uznávaný ekonom, učí na americké Harvardově univerzitě. Pokud skutečně nastoupí do čela vlády, bude muset pokračovat v úsporných opatřeních a reformách.
S těmi počítá záchranný plán pro Řecko, na kterém se v Bruselu dohodli lídři eurozóny. Soukromé banky mají Řecku zároveň odpustit polovinu z toho, co mu půjčily.
Dosavadní premiér Jorgos Papandreu dnes požádal členy svého kabinetu, aby se připravili k rezignaci. Stávající kabinet předá moc do rukou přechodné vlády národní jednoty.
„Celé Řecko teď s napětím očekává, co bude dál, a nikdo zatím přesně nic neví,“ komentovala vlekoucí se jednání o novém premiérovi spolupracovnice ČRo v Řecku Pavla Smetanová. Po poledni byla svolána mimořádná schůze dosluhující vlády, která podle očekávání měla trvat jen několik minut. Papandreův kabinet však stále zasedá.
Hostem Stalo se dnes byla Kateřina Králová z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy
„Zdá se, že to ještě bude trvat dlouhé hodiny, a snad tedy jméno nového premiéra bude vyhlášeno v dnešních večerních hodinách, doufejme,“ podotkla Smetanová ve Světě o druhé a dodala:
„Je možné, že ta vyjednávání trvají tak dlouho proto, že všichni kandidáti se tak trochu obávají převzít na tak krátkou dobu tak obrovskou zodpovědnost.“
Největší boje se svádějí o složení vedení ministerstva financí, které v příštích měsících bude v hledáčku eurozóny a Mezinárodního měnového fondu.
Lucas Papadimos si kladl jisté podmínky a žádal pravomoci především proto, aby měl volnou ruku ve výběru ministrů a případnou možnost odvolávat současné politiky, kteří zůstanou v některých funkcích.
„To by se mohlo týkat především ministra financí Venizelose, který byl ministrem financí jak v současné vládě a měl by být i ve vládě nové. Stejně tak by měl zůstat místopředsedou celé řecké vlády. Potom se dále spekuluje o dalších zaměstnancích ministerstva financí, kde se dá předpokládat, že by Papadimos chtěl vše zařídit podle svého nejlepšího svědomí, vědomí a svých zkušeností jako vicepremiér Evropské centrální banky a bývalý guvernér Řecké národní banky,“ říká Kateřina Králová z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.