Referendum v SPD rozhodlo. V Německu bude vládnout velká koalice
V Berlíně padla poslední překážka na cestě ke vzniku nové vlády. Členové SPD ve vnitrostranickém referendu dali zelenou vstupu své strany do koalice CDU/CSU vedené Angelou Merkelovou. Tu by měl německý parlament v úterý už potřetí zvolit kancléřkou.
Mnozí sociální demokraté přitom nebyli představou spojenectví s konzervativci příliš nadšení. Pro kladný výsledek ale hrálo to, že velkou koalici si přeje většina Němců. Navíc by v případě zamítnutí hrozil této straně další odliv voličů.
V referendu, ve kterém hlasovalo 369 tisíc z 475 tisíc členů SPD, se téměř 76 procent hlasujících vyslovilo pro vstup do velké koalice.
Zástupci všech tří stran by teď měli v neděli začít jednat o personálním složení vlády. CDU by měla získat kancléřský post a pět ministerstev, CSU tři ministerstva a SPD šest resortů. V úterý by měl spolkový sněm Angelu Merkelovou potřetí zvolit kancléřkou.
V koaliční dohodě je celá řada kompromisů. Bavorská CSU do ní prosadila zpoplatnění dálnic pro cizince, strana kancléřky Merkelové pak ustoupila v některých sociálních bodech, jako je například zvýšení minimální mzdy a některých důchodů.
Výsledky voleb do Spolkového sněmu
CDU/CSU: 41,5 %, 311 poslanců
SPD: 25,7 %, 192 poslanců
Levice: 8,6 %, 64 poslanců
Spojenectví 90/Zelení: 8,4 %, 63 poslanců
FDP: 4,8 %
Alternativa pro Německo: 4,7 %
Pirátská strana: 2,2 %
Národnědemokratická strana: 1,5 %
Pozn.: Volby v Německu se uskutečnily 22. 9.
Velké spory vyvolávala otázka dvojího občanství, nakonec se děti cizinců budou muset rozhodnout až ve svých 23 letech. Kancléřka si prosadila, že se v příštím volebním období nebudou zvyšovat daně. Od roku 2015 nechce velká koalice další zadlužování Německa.
Minimální mzda by od roku 2015 měla v Německu být ve výši 8,50 eura na hodinu. Dohoda o ní zahrnuje i možnost přechodného období do roku 2017.
Stranické referendum se konalo v Německu vůbec poprvé. Každý sociální demokrat obdržel poštou text koaliční smlouvy a na odeslání rozhodnutí, zda podporuje, nebo ne vstup do velké koalice, měl 14 dní. Dopisy chodily na adresu centrálního sídla strany v Lipsku. Odtud byly včera převezeny do Berlína, kde se do sčítání zapojilo na 400 dobrovolníků.
Referendum provázela debata o tom, zda mají členové jedné strany větší hlas než zbývající voliči. Stranu SPD přišlo referendum na 1,6 milionu eur.