Republikánská garda vytlačila v Egyptě demonstranty od prezidentského paláce
Demonstranti proti egyptskému prezidentovi Muhammadu Mursímu uposlechli výzvy Republikánské gardy a opustili okolí sídla hlavy státu v Káhiře.
Na náměstí Tahrír a dalších místech egyptské metropole se ale znovu tvoří protestní shromáždění.
Republikánská garda se během zásahu chovala velmi neutrálně. Ostatně u obou táborů, jak u stoupenců prezidenta, tak i jeho odpůrců, má armáda i policie v tomto případě dobrou reputaci. „Dívají se na ni jako na neutrální ochránce okrsku paláce prezidenta,“ podotkl spolupracovník ČRo Štěpán Macháček.
Spolupracovník ČRo v Egyptě Štěpán Macháček byl hostem večerních Ozvěn dne Radiožurnálu
Rozhodujícím momentem může být očekávaný projev prezidenta Mursího. Ten se poprvé během kritického vývoje posledních dnů obrátí k veřejnosti. Z prezidentova okolí pronikají informace, že by mohl nabídnout demonstrantům ústupky.
Opozice v čele s Muhammadem al-Baradajem ale nepožaduje nic menšího, než zrušení autoritářského prezidentského dekretu a odložení referenda o nové, sporné ústavě.
Prezidenta Mursího opustilo už několik poradců. Dnes rezignoval také ředitel egyptské televize a předseda nejvyšší volební komise, která má referendum o ústavě řídit. Za požadavky opozice se postavila také část islámského duchovního učiliště al-Azhar.
Velká část Egypťanů je naštvaná a nesouhlasí s tím, co se v jejich zemi děje. „Že by proběhlo referendum podle plánů prezidenta Mursího, se mi v tuto chvíli zdá opravdu velmi nepravděpodobné. Tím spíš, že i některé technické předpoklady jsou na tom špatně, jako třeba soudní dohled nad referendem, který mají vykonávat soudci, kteří ale stávkují,“ upřesnil Macháček.