Republikánské primárky pokračují v New Hampshire, favoritem je Romney
Americký stát New Hampshire dnes čekají republikánské prezidentské primárky. Favoritem je umírněný kandidát Mitt Romney, který býval guvernérem sousedního státu Massachussetts.
Na posledním předvolebním shromáždění v malé tovární hale vítal Romneyho dav jeho stoupenců. V městečku Hudson kousek od hranice s Massachussets neměl mezi ostatními republikánskými kandidáty konkurenta.
Průzkumy mu dávají pohodlný náskok a na setkáních s voliči proto ignoruje své soupeře a soustředí svou kritiku na prezidenta Obamu. „Zkusil něco udělat s ekonomikou a selhal,“ řekl Romney.
Političtí komentátoři v místním tisku varují, že je hodně zdejších republikánských voličů nerozhodnutých a výsledek nemusí být tak jednoznačný, jak se může zdát z průzkumů. Mitt Romney ale v každém případě působí jako sebejistý favorit.
Podle zpravodaje Českého rozhlasu, který volby sleduje přímo v New Hampshire, by bylo obrovským překvapením, kdyby Mitt Romney nevyhrál. Za Romneym podle průzkumů skončí libertarián Ron Paul z Texasu, který na favorita voleb ztrácí v podpoře až 20 procentních bodů.
Někteří už se proto už dohadují, jestli má Romney jistou i celkovou nominaci pro prezidentské volby. Jde přitom teprve o druhé primárky z celkových padesáti.
Po hlasování v Iowě minulý týden odpadla konzervativní kongresmanka Michele Bachmannová, které se do té doby dávaly velké šance. V nynějších primárkách je hlavním kandidátem na odstoupení z kampaně texaský guvernér Rick Perry.
Perry má podporu jen asi 1 procenta republikánů v New Hampshire. Tamní kampaně se ale vůbec neúčastnil a už nyní se soustředí na Jižní Karolínu, kde se bude hlasovat 21. ledna a kde má mnohem větší šance. Do té doby je téměř jisté, že v kampani vydrží.
Prezidentské primárky v USA stojí na dobrovolnících
Číst článek
Nynější volby v New Hampshire mají výsadní postavení, protože jde o první stát, kde se konají plnohodnotné primárky. Při prvním hlasování v Iowě rozhodovalo jen volební shromáždění.
O přežití nyní bojuje spíše guvernér Utahu Jon Huntsman. Může se však také stát, že nakonec neodstoupí nikdo ze šesti uchazečů.
Hlasování proto poutá velkou pozornost a kampani v ulicích se téměř nedá uniknout. Transparenty se jmény kandidátů jsou téměř všude, stejně tak jsou informací plná i média. Podle zpravodaje Českého rozhlasu ale velká část obyvatel státu New Hampshire volbami skutečně upřímně žije.