Řím jedná o nové ústavě EU - mohutné protesty
Evropští lídři se v Římě pustili do vyjednávání o textu první evropské ústavy. Mezivládní konference, která začala ve věčném městě, má přetavit návrh z dílny Konventu do konečné podoby. Tento dokument by pak měl být základním souborem pravidel, podle kterých bude žít 450 milionů obyvatel budoucí pětadvacetičlenné Evropské unie. Na mezivládní konferenci nás zastupuje premiér Vladimír Špidla. "První den byl dobrý, ale nelze usoudit na celý průběh. Vyjádřil jsem vůli přispět k úspěšnému průběhu konference a současně jsem vyjádřil myšlenku, že je podstatná kvalita důležitější než čas, ve kterém bude konference uzavřena." Proti vrcholné schůzce protestují v Římě antiglobalisté.
Mezivládní konference o evropské ústavě schválila první konkrétní krok - nezřídí legislativní radu. Ta měla být formou Rady ministrů odpovědná za schvalování evropských zákonů. V praxi to znamená, že o legislativě budou nadále rozhodovat odborné rady ministrů - financí, zemědělství, pro hospodářskou soutěž, dopravy a energetiky, vnitra a spravedlnosti, zahraničních věcí a podobně. Jejich počet by se neměl zvyšovat.
Dokument by mohl být dokončen v polovině prosince a Evropané plánují nejméně tři summity. Mezivládní konference chce také přiblížit Evropskou unii občanům. Delegaci České republiky vede premiér Vladimír Špidla. Předseda vlády připomněl, že Česko žádá takové složení Evropské komise, kde každou zemi zastupuje jeden komisař, potom také princip rotačního předsednictví, kvalifikovanou většinu. "Stejně tak považujeme za nutné, aby při převodu kompetencí byla vždy nutná ratifikace na národní úrovni. Podporujeme návrh na ministra zahraničních věcí," řekl Špidla s tím, že věří, že jednání budou korunována úspěchem.
Právě rovný hlas Česka jako větších států bude hlavním požadavkem, jak dnes ráno potvrdil Radiožurnálu člen naší delegace, ministr zahraničí Cyril Svoboda. "Chceme mít rovné právo hlasování v komisi, která má velmi důležitou roli v té exekutivní činnosti Evropské unii a také legislativní činnosti a tam chceme mít rovné právo, rovný hlas člena, který má stejná práva jako všichni ostatní."
Jak vypadalo zákulisí prvního dne jednání, Radiožurnálu přiblížil velvyslanec při Evropské unii Pavel Telička. "V zákulisí už se to samozřejmě začíná trochu vařit, začíná se diskutovat. Velvyslanci pobíhají, diskutují, testuje, olizují mozky, jak se říká. Spíš je to oťukávání před dalším dolaďováním taktiky."
Slovenská delegace se na mezivládní konferenci v Římě řídí pěti prioritami. Vláda se na nich dohodla s parlamentem. Zásadní výhrady ke slovenskému postoji mají vládní křesťanští demokraté. Tvrdí, že zakotvení charty základních práv do ústavy nutí ostatní členy unie odevzdat Bruselu příliš mnoho pravomocí. Hlavní prioritou Slovenska je zachování principu jedna země, jeden komisař. Bude prosazovat zachování jednomyslného rozhodování a také hlasování kvalifikovanou většinou, tak jak to uvádí smlouva z Nice. Šéf diplomacie Kukan ale připustil, že po zhodnocení situace se mohou slovenské priority měnit. "Nevylučuji, že na základě oho, jak se bude vyvíjet diskuze, i my budeme hodnotit, jak reálné je, abychom prosadili naše stanoviska a budeme odhlasovávat změny v našich postojích."
Konferenci doprovázejí mohutné demonstrace antiglobalistů. Hlášena je řada střetů demonstrantů s policií, při nichž vzduchem létaly kameny a tyče. Strážci pořádku ale pokus o proražení kordónu zlikvidovali obušky a slzným plynem a útočníky vytlačili. Pár desítek aktivistů poté bylo s lehčími zraněními převezeno do nemocnice. Potyčka se strhla u Kongresového paláce, kde se setkali šéfové států a vlád patnácti členských zemí Unie a deseti vstupujících států.