Bitva o Muellerovu zprávu. Demokraté vyzývají k rezignaci amerického ministra spravedlnosti

Americký ministr spravedlnosti v Senátu odmítl, že by mylně informoval veřejnost o výsledcích vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa. William Barr ale potvrdil, že mu speciální vyšetřovatel ruského vlivu na poslední prezidentské volby Robert Mueller poslal dopis, kterým reagoval na Barrovo shrnutí. Řada demokratů teď Barra vyzývá k rezignaci.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr spravedlnost William Barr

Americký ministr spravedlnosti v Senátu odmítl, že by mylně informoval veřejnost o výsledcích vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa (ilustrační snímek) | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Na pozadí dlouhého slovíčkaření se v Senátu odehrál boj o to, jestli ministr Barr nakládá s výsledky Muellerovy zprávy nezávisle, nebo se je částečně snaží zakrýt a ochránit prezidenta Trumpa.

Mám dobrý den, komentoval Trump zveřejnění Muellerovy zprávy. Ta ho neočistila, ani neobvinila

Číst článek

Zpráva zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera se zabývala kauzou kolem údajného ruského vlivu na americké prezidentské volby v roce 2016.

Právě snahu co nejvíce ochránit Trumpa vyčítá ministru spravedlnosti Barrovi řada demokratů a mnoho z nich vyzvalo ve středu ministra Barra k rezignaci.

Barr v Senátu řekl, že si Mueller nestěžoval na nepřesný výklad své práce ministrem spravedlnosti, ale na neúplnost jeho shrnutí.

Dopis a kontext

Celý dokument s řadou začerněných pasáží ministr spravedlnosti zveřejnil teprve 18. dubna.

Sám zvláštní vyšetřovatel Mueller v dopise píše, že Barr plně nevystihl kontext a podstatu závěrů jeho vyšetřování. Dopis pochází z 27. března, zveřejněný byl ale teprve ve středu.

Mueller v dopise kritizuje způsob, jakým ministr spravedlnosti shrnul výsledky vyšetřování pro veřejnost – zvláštní vyšetřovatel nedošel k jasnému závěru, jestli Trump při vyšetřování bránil průchodu spravedlnosti. Barr ale zprávu interpretoval tak, že popsané důkazy k závěru o bránění výkonu spravedlnosti nestačí.

Reakce Moskvy na Muellerovu zprávu: Důrazně odmítáme, že jsme se vměšovali do voleb v USA

Číst článek

Barr v Senátu také řekl, že ho Muellerovo rozhodnutí nechat otázku ohledně bránění výkonu spravedlnosti otevřenou překvapilo. Bral prý proto jako svou povinnost, aby se na základě shromážděných důkazů na některou stranu přiklonil alespoň on sám.

Podmínky demokratů

Ve čtvrtek měl ministr Barr vypovídat i ve Sněmovně reprezentantů, ale kvůli podmínkám kladeným demokraty to odmítl.

„Předseda právního výboru Sněmovny reprezentantů Jerrold Nadler stanovil pro slyšení právního výboru Sněmovny podmínky, které jsou bezprecedentní a nejsou nutné,“ uvedla v prohlášení Barrova mluvčí Kerri Kupecová.

Na čtvrtečním veřejném slyšení se měli ministra dotazovat nejen členové výboru, ale také advokáti, což není zcela běžná praxe.

Nadler však uvedl, že tento postup již v minulosti byl použit a Barrova reakce svědčí o tom, že má ministr obavy vypovídat.

Jan Kaliba, och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme