Rok po zemětřesení je na Haiti milion lidí bez domova

Přesně před rokem došlo na Haiti k zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovy škály s epicentrem vzdáleným 15 kilometrů od hlavního města Port-au-Prince. Odhadem zemřelo 230 tisíc lidí, zasaženy byly 3 miliony obyvatel. Milion a půl lidí zůstal bez domova. Okamžitě po zemětřesení slibovala mezinárodní komunita rekonstrukční pomoc. Jaká je situace v zemi po roce?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Distribuce rodiných balíčků. Haiti

Distribuce rodiných balíčků. Haiti | Foto: ADRA

"Moc se toho nezměnilo. Těsně po zemětřesení na nás lidé na ulici volali, že nutně potřebují pomoc, že nemají střechu nad hlavou ani co jíst. A když se tu projdete po městě dnes, tak si stěžují stále na to samé," říká Stefan Zannini, šéf mise Lékařů bez hranic na Haiti.

Podle něj byla primární pomoc dobrá, nicméně rekonstrukční projekty jsou převážně v rovině slibů.

Přehrát

00:00 / 00:00

zástupci organizace Lékaři bez hranic na Radiožurnálu

"Žijeme stále v té post-katastrofální fázi. Naše nemocnice dělají co můžou, a pomáhají kde se dá. Jenže je potřeba, aby i jiné organizace přispěly svým dílem. Zatím je toho hodně naslibovaného, ale skutek utek," dodal Zannini.

Problémy s rekonstrukcí

I rok po zemětřesení je bez domova stále milion lidí. Nedostatečný pokrok v rekonstrukčních pracích potvrzuje i mezinárodní prezident Lékařů bez hranic Unni Karunakara.

"Je to asi hlavní poučení z této krize. Plánování a koordinace nejsou cílem samy o sobě. A navíc je potřeba zapojit do projektů co nejvíce i národní vládu. To na Haiti moc dobře nešlo, protože situace v zemi byla dost špatná i před zemětřesením. Ale dnes na to doplácíme nadměrnou byrokracií a nedostatkem činů," říká Karunakara.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Haiti je i zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka

Primární pomoc funguje relativně dobře. Lékaři bez hranic jsou největším poskytovatelem chirurgické péče a ošetřili i většinu nemocných cholerou. Celkem za loňský rok jejich nemocnice navštívilo na 360 tisíc lidí. A lékaři zvládli porodit i přes 15 tisíc dětí. Bez pomoci dalších organizací (od nás např. Člověk v tísni či ADRA) by to ale nešlo.

"Jako příklad mohu uvést jednu naší nemocnici, která denně vyprodukuje 15 tisíc litrů odpadu. A ten musí někdo odvážet. Na to kapacity nemáme. Takže spolupráce a koordinace je v takovýchto věcech nutná, " dodává Unni Karunakara, který zároveň poděkoval všem dárcům. Lékařům bez hranic se podařilo za loňský rok vybrat na haitskou misi 100 milionů eur. Jejich tamní rozpočet se před zemětřesením kolem 10 milionů eur.

Nejistá budoucnost

A jak se bude situace vyvíjet dál? "To se strašně těžko odhaduje," říké epidemioložka Kate Alberti.

"Jakékoliv politické nepokoje naši situaci strašně komplikují, protože pacienti mají problém se k nám při demonstracích dostat. Jakékoliv zpoždění přitom znamená komplikovanější léčbu i vyšší úmrtnost. A obáváme se, že se nepokoje během plánovaného druhého kola voleb vrátí a budou opět komplikovat nejen zdravotnickou činnost ale také rekonstrukční práce, " dodává Alberti.

Situace rok po zemětřesení na Haiti se tak dá shrnout jako stabilizovaná. Do ideálu má však daleko. Vinu za to nese malá aktivita mezinárodního společenství i haitské vlády. A také samotní Haiťané, kteří se nedokázali v době krize sjednotit za společným cílem.

Ondřej Bouda, Lenka Rafaelová, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme