Vysoká hra Íránu, hodnotí Pojar útoky na ropná pole. Podle Turečka na tom nejvíc vydělala Saúdská Arábie
Kdo použil drony k útoku na ropná pole Saúdské Arábie? Stopa určitě vede do Íránu, říká bezpečnostní analytik Tomáš Pojar. Podle analytika Břetislava Turečka to ale není jasné, protože Húsíové, kteří se k útoku přihlásili, nejsou žádní hlupáci z hor. Incident pak podle něj nejvíce posloužil Saúdským Arabům, protože ceny ropy vzrostly. Podle analytika Jiřího Gavora zůstávají ceny černého zlata dál nízko, řidiči si ale za pohonné hmoty připlatí.
„Jsme zvyklí, že drony jsou hypermoderní zbraní, kterou má jen někdo. Američané nebo Izraelci, ale dnes ji mají i povstalci,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus analytik a vedoucí Centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity Břetislav Tureček.
Kdo útočil na saúdskoarabská ropná zařízení? Poslechněte si rozhovor s Břetislavem Turečekem a komentář Lukáše Kovandy
A dodává, že drony se na Blízkém východě běžně používají v Sýrii, Iráku, Afghánistánu i Jemenu.
Úder dronů v noci na sobotu vyřadil z provozu polovinu saúdskoarabské denní těžby, což odpovídá zhruba pěti procentům světové denní produkce. K odpovědnosti za útoky se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíů.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo z nich ale obvinil Írán, který to odmítl. Podle Turečka ovšem není vůbec jasné, kdo na ropná zařízení útočil. Pokud by to byl skutečně Írán, šlo by o bezprecedentní eskalaci konfliktu se Saúdskou Arábií.
„Nelze ale vyloučit, že to byli povstalci. Nejsou to žádní hlupáci z hor, jak jsou často prezentováni,“ dodává s tím, že už skoro pět let vzdorují mohutné koalici vedené Saúdskými Araby.
Pojar: Stopa vede do Íránu
Stopa ale určitě vede do Íránu, myslí si Tomáš Pojar, bezpečnostní analytik, diplomat a prorektor CEVRO institutu. Za útokem podle něj stojí íránské revoluční gardy, které jsou podřízené nejvyššímu duchovnímu Chameneímu, nikoli prezidentovi nebo vládě.
„Teherán v tom má nepochybně prsty. I kdyby to byli Húsíové, tak takovýto útok nedokážou podniknout sami, protože jsou prodlouženou rukou Íránu a íránské politiky v Jemenu, stejně jako je Hizballáh prodlouženou rukou Íránu v Libanonu,“ popisuje pro Radiožurnál.
Američané už podle něj zveřejnili satelitní snímky, které mají ukazovat, že nešlo o jednoduchý útok. „Bylo zasaženo 19 zařízení, a to velmi přesně a cíleně. Hypotéza, že to bylo celé uděláno húsíjskými povstalci z přes tisíc kilometrů vzdáleného Jemenu, je zpochybnitelná,“ doplňuje.
Trump schválil uvolnění ropy z rezerv. USA podle něj znají viníka sobotních útoků
Číst článek
A jaký je podle něj vzkaz, který s sebou útok nese? „Zasáhl Spojené státy vzkazem, že dokážeme zasáhnout produkci ropy, a tím pádem vyšroubovat ceny ropy na vysoké úrovně. A zároveň dokážeme udělat masivní útok bezpilotními letadly, možná i raketami na několik vzdálených cílů a dokážeme se přesně trefit. Takže vaše americké vojenské základny, které se nacházejí v zemích Perského zálivu, nejsou imunní,“ vysvětluje Pojar s tím, že to je způsob jasného vydírání či vysoké hry ze strany Íránu.
Komu pak nejvíce posloužila sabotáž v rafinerii? „Nejvíce samotným Saúdským Arabům. Konečně rostou ceny ropy a oni mají na své straně razantní stanoviska Američanů. Je to velice složité,“ podotýká Tureček, vedoucí Centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity.
Ceny ropy nahoru dolů
Útok na ropné vrty Saudi Aramco znamená podle propočtů agentury Reuters okamžité snížení produkce o 5,7 milionu barelů denně. To je zhruba polovina denní těžby v Saudské Arábii a více než pět procent globálních dodávek ropy.
O kolik porostou ceny pohonných hmot v Česku? Poslechněte si rozhovor s analytikem Jiřím Gavorem
Ceny ropy v pondělí pochopitelně vylétly strmě nahoru. Severomořská ropa Brent vystoupala o 19 procent na 71,95 dolarů za barel a americká lehká ropa West Texas Intermediate vykazovala nárůst o 15 procent na 63,34 dolarů za barel. V některých případech pak růst cen ropy překonal veškeré historické záznamy.
Následně ale ceny rychle klesly. K uklidnění trhů pomohlo i prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který schválil uvolnění ropy ze strategických rezerv, jestliže to bude potřeba. Ceny ropy zůstaly tedy po incidentu i nadále nízké, upozorňuje Jiří Gavor, analytik společnosti ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.
Výpadek ropy ze Saudské Arábie znamená příležitost pro jiné těžaře, říká analytik. Cenový otřes nečeká
Číst článek
„Dal se očekávat cenový šok, který přišel. Ceny ropy se ale v současnosti trochu uklidnily. Cenový skok je tak necelých šest dolarů na úrovni necelých 66 dolarů za barel. Málokdo si uvědomuje, že ve stejném období minulého roku se cena pohybovala značně výše, na úrovni až 82 dolarů za barel. Pořád jde tedy o nízké ceny ropy,“ přibližuje pro Radiožurnál.
Cenový skok byl podle něj způsoben spíše nervozitou na světových trzích. Nesmí ale dojít k nějakým dalším útokům. „Jednorázový výpadek jde nahradit. Pokud by to ale měl být začátek delšího období, kdy bude docházet k dalším podobným útokům, eskalaci napětí, která se rozšíří na oblast celého Blízkého východu, tak by to opravdu vyhnalo ceny ropy na rekordní hodnotu,“ poukazuje.
Zvýšení cen v Česku?
Pokud by se podle hlavního ekonoma společnosti Czech Fund Lukáše Kovandy nepodařilo obnovit dodávky ze Saúdské Arábie během měsíce, mohly by se ceny ropy vyšplhat až k hranici 100 dolarů za barel,
„Potom je třeba počítat se zdražením pohonných hmot o mnoho korun. Určitě nad 35 korun za litr, možná by se cena přiblížila maximům z roku 2012, kdy benzin stál přes 38 korun,“ uvádí pro Český rozhlas Plus ekonom.
Útoky drony snížily těžbu ropy v Saúdské Arábii o polovinu. Spojené státy si připravují rezervy
Číst článek
Pokud by se ale dodávky podle něj podařilo obnovit rychleji, nemusí se cena ropy ani pohonných hmot na českých čerpacích stanicích výrazněji zvýšit. Ceny pohonných hmot ale i tak podle Gavora porostou. „K růstu cen obvykle dochází na čerpacích stanicích rychleji než k jejich útlumu. Řekl bych, že zareagují, a to poměrně rychle. Cenový skok ale opravdu není až tak dramatický, tak bych očekával reakci v řádu koruny nebo dvou,“ odhaduje.
Všichni velcí hráči nicméně mají rezervy ropy nebo mohou zvýšit její těžbu, upozornil už v neděli pro iROZHLAS.cz Vladimír Štěpán, analytik firmy ENAS pro oblast plynárenského a ropného průmyslu.
„Kdyby k tomu došlo před pěti nebo deseti lety, tak každé snížení produkce o milion barelů za den by vyvolalo cenový otřes. Nyní jsme ale v situaci, kdy za poslední dva roky vzrostla produkce rozhodujících hráčů, jako jsou Rusko a USA, o pět milionů barelů za den,“ vysvětloval.