Rozdíly mezi chudými a bohatými se v Číně stále zvětšují. Milionářů raketově přibývá

Čína má přes milion milionářů. Multimilionářů je v zemi podle průzkumů asi sedm set. Odkud jsou a jak žijí, zjišťovala na okraji Pekingu, v jednom z nejdražších bytových komplexů Kateřina Procházková.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská kopie rakouského Hallstattu

Čínská kopie rakouského Hallstattu | Foto: Kateřina Procházková

„Dům tady stojí od 17 milionů jüanů, záleží na velikosti a typu,“ říká mladá realitní agentka.

Bydlení v tomto vilovém komplexu severně od Pekingu vyjde v přepočtu od 51 milionů českých korun. Positano Vita, jak komplex Číňané italsky pojmenovali, je údajně určen pro střední a vyšší třídu.

„Máme dvojdomky, nebo vily postaveny v řadě po čtyřech či sedmi. Od velikosti 500 metrů čtverečních až po soukromé zámky,“ pokračuje agentka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Kateřiny Procházkové z luxusního komplexu Positano Vita pro bohaté Číňany

Dostat se na prohlídku do tohoto budoucího ráje není jednoduché. Někdo vás musí doporučit a až poté vás pozvou a dovezou speciálním vláčkem do komplexu.

V kopii středověkého města s vlastí vinárnou, restaurací a kostelem, který realitní agentura používá jako kancelář, už jen ohromují. I přesto, že tyto byty nejsou oficiálně určeny pro cizince, máte-li peníze, dá se obejít i to.

„Jako cizinec tady nemůžeš sice vlastnit dům, když ti ho ale na sebe koupí nějaký čínský kamarád, tak tady žít můžeš,“ vysvětluje realitní agentka.

Ujišťuji se, že slyším dobře. Dům za padesát milionů, zakoupený na cizí jméno a pouze na sedmdesát let? To je tedy terno. Mé rozladění je nepřehlédnutelné, agentka mě tedy raději posílá na prohlídku jednoho z nich. Když chci ale vidět ten nejlevnější, ztrácí o mě zájem.

Nůžky se rozevírají

Takhle si v Číně žijí jen ti nejbohatší. Jinak je na tom ale většina z více než miliardového obyvatelstva. Té se o takovém bydlení může jen zdát. Jako například mé kamarádce Lídě.

„Chceme se přestěhovat, musíme však nejdříve najít práci a až pak můžeme koupit byt. Tady je zima, není tady záchod,“ říká mi Lída perfektní češtinou, kterou se naučila, když s rodiči žila v České republice.

I přes své jazykové znalosti a vysokou školu má malou šanci, že se jednou přestěhuje do zámku v komplexu Positano Vita.

Rozdíly mezi chudými a bohatými se v Číně stále zvětšují. Pomyslné nůžky se rozevírají více a více. V zemi se proto zvyšuje i sociální napětí, které Peking úzkostlivě kontroluje a snaží se ho tlumit. Jak dlouho se mu to ale bude dařit, se uvidí.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme