Rusko v oblasti umělé inteligence neexceluje. Místo jejího využití se před ní spíše snaží bránit
Umělá inteligence se stále zlepšuje a dokáže vytvářet videa, na kterých jsou například hlasy aktérů téměř nerozpoznatelné od skutečných politiků. O tom, jak si v oblasti umělé inteligence stojí ruský režim, se v komentáři na nezávislém ruském serveru Moscow Times rozepisuje digitální analytik z amerického think-tanku Centrum pro analýzu evropské politiky Ben Dubow, který se specializuje na Rusko a Čínu.
Během několika týdnů v listopadu a prosinci roku 2022 se rozběhly aplikace ChatGPT a Midjourney, a vložily tak neuvěřitelnou sílu generativní umělé inteligence do rukou desítek milionů lidí. Tyto nástroje najednou dokázaly vygenerovat lidsky znějící text nebo vytvořit velmi realistické skandální snímky, připomíná Dubow v komentáři.
Německo odhalilo dezinformační kampaň Ruska. Cílem bylo posílit nespokojenost s vládní koalicí
Číst článek
Zdálo se, že rozkvět umělé inteligence předznamenává také boom dezinformací, který by mohl nabýt strašlivých rozměrů především v letošním supervolebním roce. Své hlasy letos v různých volbách odevzdají přes dvě miliardy voličů po celém světě.
Dubow ale uklidňuje, že i přes veškerý potenciál generativní umělé inteligence ruští propagandisté nemají v této oblasti až tak co ukazovat. Na základě převládajícího přesvědčení o nebezpečnosti této technologie se totiž Rusko soustředí především na obranu vůči ní.
Prezidentské volby v Rusku se konají za pouhý měsíc a Kreml klade důraz spíš na zabránění šíření dezinformací generovaných umělou inteligencí, než na to, aby dezinformace využíval proti odpůrcům režimu. Minulost ovšem ukázala, že reakce Moskvy na domnělé informační hrozby slouží často jako katalyzátor pro vlastní agresivní taktiky Kremlu.
Použití deepfakes
Loni v červnu se na ruských televizních kanálech objevilo šokující vysílání, ve kterém prezident Vladimir Putin oznamoval prolomení frontové linie Ukrajinci a napadení Bělgorodu a Kursku.
Hlava státu vyhlásila stanné právo a nařídila okamžitou všeobecnou mobilizaci. Emoce a výraz v jeho tváři ale neodpovídaly sdělovaným informacím, což většině diváků napovědělo, že video není autentické.
‚Stačí program za pár korun.‘ Jak vzniká hrozba jménem deepfakes a co falešná videa odhalí
Číst článek
Rusko na nahrávku odpovědělo vlastní zprávou, jejímž hlavním protagonistou byl tehdejší vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj. Ve videu nařídil puč a svrhnutí prezidenta Volodymyra Zelenského. V každém případě ochrana před padělky vytvořenými umělou inteligencí se kvůli incidentu stala nejvyšší prioritou Kremlu.
Klon Putina se objevil na prosincové živě přenášené tiskové konferenci. Ruský prezident akce využil, aby varoval před umělou inteligencí, která podle něj může představovat nebezpečí pro celé lidstvo.
Před letošními prezidentskými volbami, ve kterých bude s ohledem na neexistenci Putinova protivníka hlavním měřítkem volební účast, ruští experti varují před záplavou dezinformací generovaných umělou inteligencí.
Ruské centrum průzkumu veřejného mínění v listopadu uvedlo, že 87 procent Rusů chápe, že se vede informační válka. Alexander Asafov z Občanské komory Ruské federace doplnil, že prioritou pro nepřátele Ruska je destabilizace jeho občanské společnosti a diskreditace úřadů.
Ruské noviny Vzglyad minulý týden vyzpovídaly jednoho odborníka, aby se voliči mohli připravit na dezinformace pocházející z americké fronty informační války proti Rusku. Dozorový orgán nad médii Roskomnadzor zase od 1. března zakáže Rusům používat virtuální privátní sítě, neboli VPN, prostřednictvím kterých se přihlašují například do aplikace ChatGPT.
Největší dezinformační kampaň
Putin vyhraje volby nejpřesvědčivěji v historii, tvrdí jeho protikandidát z ultranacionalistické strany
Číst článek
Ruská reakce na tuto údajnou informační válku je ale podle Dubowa chabá. Americká kybernetická bezpečnostní firma Recorded Future v prosinci podrobně popsala taktiky ruské sítě Doppelgänger, kterou společnost Meta deaktivovala s tím, že se jedná o největší a nejagresivnější dezinformační kampaň ruského původu.
Zmíněná síť byla obrovská a zahrnovala i plnohodnotné falešné weby, které se vydávaly za renomované zdroje a byly propagované více než dvěma tisíci účty na sociálních sítích. Navzdory těmto rozměrům si podvodné stránky prohlíželo pouze malé množství lidí a jen pár účtů, které zesilovaly propagandu, mělo nějaké sledující.
Slabost ruských informačních operací podporovaných umělou inteligencí odráží obecně také slabost ruské umělé inteligence, která významně zaostává za svými konkurenty v Číně a ve Spojených státech. To vede k mnohem menší oblibě falešných webů u Rusů, vysvětluje analytik Dubow.
Aktivisté chtějí zákaz AfD. Zveřejnili falešné video, kancléř Scholz v něm požaduje zrušení strany soudem
Číst článek
Zatímco umělou inteligenci používá 69 procent amerických společností, v Rusku je to pouze 20 procent, přičemž s větší pravděpodobností využívají ruskými úřady zakázaný ChatGPT než aplikace domácí konkurence.
Rusko, které zaostává v oblasti transformačních informačních technologií za zahraničními konkurenty, se ale řídí známým vzorem. Právě přesvědčení, že západní sociální média zorganizovala masové protesty proti zvolení Putina v roce 2012, do velké míry podnítilo ruskou dezinformační válku namířenou proti volbám na Západě v následujících letech.
Vzhledem k tomu, že ruští analytici už teď zakládají na to, aby mohli jakékoli zádrhele v březnovém hlasování svalit na umělou inteligenci, ruský režim může značně investovat do případných odvetných opatření.
To by mohlo znamenat vážné problémy pro volby ve Spojených státech, Velké Británii, Evropské unii i jinde po světě, varuje v komentáři na ruském nezávislém serveru Moscow Times digitální analytik Ben Dubow.
Poslechněte si celý pořad Svět ve 20 minutách, audio je nahoře v článku.