Rusko odváží ze Sýrie svou vojenskou techniku. Nákladní letoun Antonov AN-124 s ní míří do Libye

Z ruské letecké základny v provincii Latákíja v Sýrii v odletěl v sobotu do Libye ruský nákladní letoun, napsala agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného syrského bezpečnostního činitele působícího u vstupu do základny. Další odlety ze základny Hmímím se podle zdroje očekávají v následujících dnech.

Damašek (Aktualizováno: 10:16 14. 12. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Satelitní snímek ukazující ruské letadlo Antonov AN-124, do kterého je nakládána vojenská technika na základně Hmímím v Sýrii

Satelitní snímek ukazující ruské letadlo Antonov AN-124, do kterého je nakládána vojenská technika na základně Hmímím v Sýrii | Foto: Maxar Technologies | Zdroj: Profimedia

Kromě odletu nákladního letounu na základně v sobotu podle zdroje Reuters přistál transportní letoun Iljušin Il-76 a bitevní vrtulník Kamov Ka-52. Nad základnou podle Reuters prolétlo také několik dalších vrtulníků a bombardér Su-34 tam přistál, aby doplnil palivo. Zároveň bylo na základně vidět několik vojenských vozidel s ruskými vlajkami, napsala agentura.

Syrskému vůdci Asadovi udělil azyl přímo ruský prezident. Dění v Sýrii prý Moskvu překvapilo

Číst článek

Rusko podle pátečních satelitních snímků na základně Hmímím přesouvá vojenskou techniku a má na místě dvě nákladní letadla Antonov AN-124.

Zprávy o přesunech ruské vojenské techniky ze Sýrie přicházejí na pozadí pádu režimu syrského prezidenta Bašára Asada, jehož bylo Rusko v syrské občanské válce spojencem a který uprchl do Moskvy.

Asadův režim padl minulý víkend po bleskové ofenzivě islamistických povstalců v čele se sunnitskou Haját Tahrír aš-Šám (HTS), jejíž předchůdkyně fronta An-Nusra byla označována za syrskou odnož Al-Káida. HTS vazby na Al-Káidu odmítla a nyní slibuje, že Sýrii čeká poválečná obnova a že příslušníci menšin budou chráněni.

Rusko mezitím uvedlo, že by si v Sýrii chtělo ponechat dvě základny - leteckou základnu Hmímím a námořní základnu Tartús, která je jedinou základnou ruské námořní flotily ve Středozemním moři. Podle Moskvy jsou tyto základny klíčové pro boj s mezinárodním terorismem.

Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov ve čtvrtek uvedl, že komunikace s politickým výborem HTS se vyvíjí konstruktivně. Rusko je v tomto ohledu v komplikované pozici, jelikož povstalce, kteří se nyní dostali k moci, soustavně bombardovalo skoro deset let v rámci své vojenské podpory Asadových vojsk.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme