‚Sebevražda a hotovo.‘ Proč Rusko nechce vyšetřovat smrt manažerů energetických firem

V posledních měsících se vrší podezřele vypadající sebevraždy mocných ruských podnikatelů a manažerů ropných a plynárenských firem. Předseda správní rady Lukoilu Ravil Maganov byl v minulém týdnu již osmým od začátku roku. Spíš než že by si jeden po druhém sáhli na život, okolnosti jejich úmrtí naznačují možné obchodní spory, zapojení mafie nebo snahu Kremlu o to, aby nepromluvili o reálném stavu ruské energetiky a ekonomiky.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pád z okna (ilustrační foto)

Pád z okna (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Každého napadne, že na to, aby to byly sebevraždy, tak je jich už trochu moc a že to ukazuje na nějaký hlubší problém. Nezdá se mi to jako sebevraždy, může to souviset s energetikou a různými boji uvnitř tohoto odvětví,“ komentuje situaci odborník na Rusko a jeho energetiku Karel Svoboda z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Zemřel vysoce postavený manažer Lukoilu Maganov. Příčinou byl pád z okna nemocnice

Číst článek

Zatím nejčerstvější je smrt předsedy správní rady a viceprezidenta ropného koncernu Lukoil Ravila Maganova, který zemřel po pádu z okna nemocnice. V moskevské Ústřední klinické nemocnici se měl dlouhodobě léčit s onkologickým onemocněním, jiné ruské zdroje uvádí, že v nemocnici byl kvůli infarktu.

Ruská policie měla jasno už po pár hodinách – sebevražda. Maganov podle této hypotézy mohl od lékařů dostat špatnou zprávu a zvolil ukončení života skokem ze šestého patra nemocniční budovy. Bulvární web Baza přinesl informaci, že mohl vypadnout z okna, když kouřil. Lukoil v prohlášení pouze uvedl, že 67letý Maganov zemřel „po dlouhé a těžké nemoci“.

Lukoil je druhým největším těžařem ropy v Rusku po státní společnosti Rosněfť. Na začátku března vyzvala firma k rychlému ukončení války na Ukrajině a stala se tak prvním velkým ruským podnikem, který se proti ruské invazi na Ukrajinu postavil. A sám Maganov v roce 2019 dostal od prezidenta Putina nižší vyznamenání za zásluhy o vlast – Řád Alexandra Něvského.

Zemřel vysoce postavený manažer Lukoilu Maganov. Příčinou byl pád z okna nemocnice | Zdroj: Reuters

Řada dalších případů

Za podezřelých a dosud plně neobjasněných okolností zemřeli od začátku roku i další vysoce postavení manažeři ruských energetických firem.

Na konci ledna odstartoval řadu mrtvých manažerů ředitel dopravního oddělení Gazprom Investu Leonid Šulman. Ten sice zanechal dopis na rozloučenou, v němž si stěžoval na silné bolesti po úrazu, ale jeho tělo bylo nalezeno s hlubokými řeznými ranami. O pravosti dopisu vyjádřila pochybnosti i ruská policie.

Je to gangsterská praktika. Ukrajinci neměli důvod na Dugina a jeho dceru útočit, říká odborník na Rusko

Číst článek

Jen den po začátku ruské invaze na Ukrajinu byl 25. února nedaleko Petrohradu nalezen oběšený a silně zmlácený 61letý Alexandr Ťjuljakov, náměstek ředitele pro podnikovou bezpečnost a lidské zdroje největší ruské plynárenské společnosti Gazprom.

28. února byl v garáži svého sídla v jižní Anglii nalezen oběšený plynárenský a ropný magnát s ukrajinskými kořeny Michail Watford.

Za podobných okolností spolu s celou rodinou byl v dubnu nalezen i bývalý viceprezident Gazprombanky Vladislav Avajev. I v jeho případě podle ruské policie došlo k tomu, že nejprve zabil svou manželku a dceru a následně spáchal sebevraždu.

V dubnu bylo nalezeno i tělo bývalého viceprezidenta druhé největší ruské plynárenské společnosti Novatek Sergeje Protosenji v zahradě vily ve španělském Lloret d Mar, kde trávil velikonoční svátky. Milionář se podle policie oběsil, v domě byla nalezena i mrtvá těla jeho manželky a dcery, obě s bodnými ranami, přitom Protasenja na sobě neměl ani kapku jejich krve a na místě činu chyběly jakékoliv otisky prstů.

V květnu pak zemřel další bývalý vysoce postavený manažer Lukoilu, Alexander Subbotin. Příčinou smrti mělo být selhání srdce poté, co navštívil šamana, který mu měl poskytnout alternativní léčbu.

V červenci byl zase nalezen mrtev generální ředitel hlavního dodavatele Gazpromu Astra Shipping Jurij Voronov. Ležel u bazénu u svého domu s prostřelenou hlavou.

A na konci srpna přibyl po pádu z okna nemocnice Ravil Maganov.

Ruská energetika

Kromě toho, že výše zmínění byli bohatými prominenty ruského režimu, se podle Karla Svobody z Institutu mezinárodních studií FSV UK těžko hledají spojnice mezi jednotlivými mrtvými. „Strašně špatně se určuje, co měli tito lidé osobně společného. Je to mix lidí – bývalý manažer, současný manažer, vysoce postavený manažer i střední management,“ vyjmenovává odborník na Rusko.

Ruské ekonomice kvůli západním sankcím hrozí kolaps. Jde o postupné sklouzávání, náraz nenastane

Číst článek

Není ani jasné, kdo by měl zájem na jejich smrti. „Může to jít z nejvyšších pater, z Kremlu, ale stejně tak i od různých konkurentů nebo mafií.“

Odborník na Rusko nabízí i vysvětlení, že za smrtí energetických podnikatelů a manažerů stojí obava ruského režimu z vyzrazení reálného stavu tamních energetických firem. Ruské ropné a plynárenské společnosti si sice v současnosti užívají vysokých cen, které mají fosilní paliva na trzích, na druhou stranu už ale prosakují zprávy o tom, že je brzy čekají velké problémy.

„Evropa odebírá méně plynu, Čína tento výpadek nedokáže nahradit a jiné trhy jsou pro Rusy uzavřené nebo nedostupné. I proto tak podle všeho klesá těžba ruské ropy a plynu. Rusko přitom vůbec nezveřejňuje statistiky těžby a vývozu, o tom se dozvídáme zprostředkovaně. U všech těch mrtvých manažerů tak mohlo hrozit, že prozradí reálný stav ropných a plynárenských firem a tím pádem i reálný stav ruské ekonomiky,“ domnívá se Svoboda.

A odborník na Rusko má pochybnosti i o tom, jak jsou jednotlivá úmrtí vyšetřována. „Pohybujeme se v Rusku, takže si můžeme být jistí, že výsledky vyšetřování budou k ničemu. Zase se vyšetří jen to, co stát chce, aby se vyšetřilo. Může to být tak, že tento mix lidí spáchal podezřele sebevraždy v poměrně krátkém období, ale to by byla extrémně velká náhoda,“ popisuje Svoboda.

Pro ruskou policii je přitom nejsnazší připsat řadu podezřelých úmrtí sebevraždám. „Prostě se řekne: ‚Sebevražda a hotovo.‘ Protože to nemusíte s nikým řešit. V Rusku vyšetřovací komise nefunguje tak, že zjišťuje, co se stalo, abyste pak mohli věřit verdiktu. Pochybnosti budou, ať policie vyhlásí prakticky cokoliv,“ doplňuje.

Pády z okna

A Maganovova smrt je pozoruhodná i z jiného pohledu. V kontextu posledních let jde o další případ, kdy v Rusku za nejasných okolností umírá po pádu či skoku z okna pro mnohé nepohodlná osoba. I v těchto případech policie případy nejčastěji uzavřela jako sebevraždy.

Z minulosti je známý případ novináře Ivana Safronova staršího z deníku Kommersant, který zemřel v roce 2007 po pádu z okna ve třetím patře domu, kde bydlel. (V pondělí byl jeho syn Ivan Safronov mladší odsouzen na 22 let vězení za velezradu za údajnou spolupráci s českou rozvědkou)

Muž, který vypadl z okna ruské ambasády v Berlíně, byl nejspíš agent FSB

Číst článek

Z poslední doby lze zmínit vydavatele časopisu Vadima Godlevského, který v roce 2017 vypadl ze 14. patra svého luxusního bytového domu v Moskvě. O rok později zase novinář Maxim Borodin vypadl z okna svého domu v Jekatěrinburgu. V týdnech před smrtí pátral po zapojení ruských žoldnéřů s vazbami na Kreml do bojů v Sýrii.

Během první vlny koronavirové pandemie v roce 2020 zemřeli nebo se zranili během dvou týdnů po pádech z oken nemocnic tři ruští lékaři, kteří kritizovali podmínky tamního zdravotnictví. Jeden z nich, Alexander Šuljepov, si například stěžoval, že musí dál ordinovat, přestože se nemocí sám nakazil.

V říjnu loňského roku bylo před ruským velvyslanectvím v Berlíně nalezeno tělo mrtvého ruského diplomata, který podle německé rozvědky pracoval pro tajnou službu FSB. Šlo o Kirilla Žala, syna náčelníka správy FSB pro ochranu ústavního zřízení. Vypadl z okna vícepodlažní budovy s byty ruských diplomatů.

V prosinci 2021 zemřel nahý po pádu z okna svého bytu v pátém patře radikálně-nacionalistický novinář Jegor Prosvirnin. „Pracujeme se dvěma hlavními vyšetřovacími verzemi – sebevraždou a nešťastnou nehodou,“ uvedli vyšetřovatelé krátce po incidentu.

„Vyhodit někoho z okna je nejméně nápadné, protože když ho otrávíte nebo zastřelíte, je to až příliš nápadné. Sebevražda skokem z okna není nic neobvyklého,“ vysvětluje odborník na Rusko Karel Svoboda.

A dodává k tomu, že například smrt bývalého českého ministra zahraničí Jana Masaryka se řeší vlastně dodnes. „Dohady probíhaly desítky let a pořád trvají. Byť se docela jasně můžeme klonit k nějaké verzi, vyšetřování probíhalo opravdu dlouho,“ uzavírá.

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme