Porušování lidských práv, reagoval Petříček na dění v Rusku. Násilí při protestech odsoudili i další politici
Západní politici odsuzují policejní represe v Rusku. Mezi prvními zásahy proti demonstrantům komentoval americký ministr zahraničí Antony Blinken. Učinil tak také šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell. Ten zároveň Rusko vyzval k respektování mezinárodních závazků. Podobná prohlášení přicházejí od vlád Litvy, Lotyšska a Estonska nebo České republiky.
„USA odsuzují neustálé používání brutálních taktik Ruska proti poklidným demonstrantům a novinářům. Je to stejné už druhý týden. Znovu vyzýváme k propuštění zatčených včetně Alexeje Navalného,“ napsal americký ministr zahraničí Antony Blinken na twitteru.
S podobnou výzvou neotálel ani šéf unijní diplomacie Josep Borrell: „Znovu dnes odsuzuji rozsáhlé zatýkání a nepřiměřené použití síly proti demonstrantům a novinářům v Rusku. Lidé musí mít možnost uplatňovat své právo na protest bez strachu z represí. Rusko musí dodržovat své mezinárodní závazky.“
Následně se kromě něj přidali i představitelé pobaltských zemí, Švédska a Bulharska.
„Odsuzujeme pokračující nasazení nepřiměřené síly ruskými úřady proti pokojným aktivistům, jakož i jejich svévolné zatýkání,“ uvedlo například lotyšské ministerstvo zahraničí.
Na sociální síti se k situaci vyjádřil i český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
Prezident Miloš Zeman v nedělním rozhovoru na Frekvenci 1 uvedl, že si přečetl informace, že Alexej Navalnyj v minulosti podpořil ruskou anexi Krymu, účastnil se řady nacionalistických pochodů a podporoval stalinské deportace, například Čečenců.
„Takže co je to za bojovníka za demokracii? Myslím si, že je to ruský nacionalista. Nic proti tomu, ale neměl by předstírat, že patří k těm politikům, kteří jsou proti Putinově režimu. On je totiž jenom proti Putinovi, a to je zatraceně velký rozdíl,“ řekl. Může to být podle něj proto, že by Navalnyj sám chtěl být na Putinově místě.
Podle Zemana by se Petříček měl seznámit s informacemi, o nichž prezident mluvil, aby byl kvalifikovaným ministrem.
Ruská policie zadržela Navalného blízké a příznivce. Viní je z porušení karanténních opatření
Číst článek
Sankce vůči Rusku
V pondělí jednali ministři zahraničí zemí EU, kteří se však neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění opozičního lídra.
Šéf české diplomacie Petříček po zasedání, kterého se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit, uvedl, že předpokládá, že pokud se záležitost nepodaří vyřešit jednáním, EU se k debatě o sankcích vrátí. „Evropská unie by měla využít tlak, který jí umožňuje její ekonomická síla,“ napsal tehdy.
Protesty trvají druhý víkend
Policie v neděli na různých místech Ruska tvrdě zasáhla proti shromážděním, jejichž účastníci žádají osvobození opozičního předáka Navalného. Na jeho podporu druhý víkend po sobě vyšly do ulic desetitisíce lidí.
Ruský server OVD-Info, který se specializuje na monitorování policejních aktivit, za neděli zatím eviduje více než 4000 zatčených. Pokud se údaj potvrdí, bude vyšší než počet zadržených při stejně zaměřených demonstracích z minulé soboty, kdy policie po celém Rusku vzala do vazby přes 3500 osob. Mezi zadrženými je i Navalného žena Julija.