Rusko navzdory epidemii hlasuje o ústavních změnách. Referendum začalo na východě země
Rusové žijící v nejodlehlejších končinách země začali ve středu navzdory obavám z koronaviru hlasovat v referendu o ústavních změnách, vyhlášeném na 1. července. Změny v ruském základním zákonu mohou prezidentovi Vladimiru Putinovi otevřít cestu k setrvání u moci až do roku 2036, napsala agentura AFP. Ruské zákony umožňují hlasovat až 20 dní před termínem voleb či plebiscitu.
Volební komise na Čukotce, nejvýchodnějším cípu Ruska, ohlásila vyslání týmů s volebními urnami za pastevci sobů. „Naši kolegové ujedou asi 600 kilometrů na palubě vozidel schopných projet neschůdným terénem, aby za čtyři či pět dnů doručili hlasovací lístky 87 voličům v tundře,“ řekla agentuře TASS tajemnice komise Jelena Gorbunovová.
Rusko a USA budou na konci června jednat ve Vídni o jaderných zbraních. Pozvánku dostane i Čína
Číst článek
Předtermínové hlasování začalo také na ostrově Sachalin v Tichém oceánu a na Sibiři. Kromě pastevců sobů zahrnuje i dělníky pracující na ropných plošinách, meteorology či strážce majáků. Z některých míst bude možné urny s hlasy přepravit pouze za pomoci vrtulníku.
Očekává se, že tímto způsobem na Dálném východě odhlasuje několik tisíc voličů. Například i námořníci, kteří by se od 1. července měli plavit na moři.
Termín referenda potvrdil prezident Putin na počátku tohoto měsíce. Navrhované změny v základním zákonu mu umožní, aby mohl být do nejvyššího úřadu znovuzvolen i po vypršení nynějšího mandátu v roce 2024, a to na dvě další šestiletá období. U moci by tak mohl setrvat až do května 2036. Referendum se původně mělo konat 22. dubna, ale muselo být odloženo kvůli epidemii koronaviru.
Balík změn v ústavě, které původně inicioval Putin svým projevem k zákonodárcům v polovině ledna, už schválily obě komory parlamentu i ústavní soud a podepsal prezident. Ke vstupu v platnost potřebuje právě už jen přijetí v celostátním hlasování.