Rusko a USA budou na konci června jednat ve Vídni o jaderných zbraních. Pozvánku dostane i Čína
Zvláštní zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa Marshall Billingslea a náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov budou 22. června ve Vídni jednat o jaderných zbraních. Informovala o tom v pondělí agentura Bloomberg s odvoláním na nejmenovaný zdroj z amerického ministerstva zahraničí. Pozvánku na jednání má obdržet i Čína.
Podle informací Bloombergu Washington nevylučuje, že se při rozhovorech bude posuzovat i možnost prodloužení smlouvy START 3 o omezování stavu strategických jaderných arzenálů. Agentura přitom uvádí, že americká strana chce, aby Moskva k účasti na jednáních získala i Čínu.
Norsko a USA nabízejí pomoc s ropnou havárií u města Norilsk. Rusko ji zatím nepřijalo
Číst článek
Zdroj agentury nicméně dodal, že Washington v současné chvíli nechce jednat o přesných termínech možného prodloužení smlouvy.
Zprávu Bloombergu potvrdil na twitteru Billingslea. „S náměstkem ruského ministra zahraničí Rjabkovem jsem dohodl čas a místo pro jednání o jaderných zbraních v červnu. Pozvána je i Čína. Ukáže se Čína a bude jednat v dobré víře?“ napsal Billingslea na sociální síti.
Agentura TASS připomněla, že Billingslea už 21. května novinářům při telefonickém briefingu sdělil, že místo setkání s Rjabkovem je už dohodnuté a že jde o jednu z evropských zemí. Deník The Wall Street Journal následně s odvoláním na nejmenovaného činitele americké vlády napsal, že setkání se uskuteční brzy a zřejmě ve Vídni.
Rjabkov o dva dny později v televizi řekl, že Trump se snaží Čínu zapojit do jednání o veškerých otázkách mezinárodních vztahů.
Smlouvu o omezení strategických útočných zbraní, označovanou jako START 3, podepsali 8. dubna 2010 v Praze prezidenti Dmitrij Medveděv a Barack Obama. Týká se omezení jaderných arzenálů obou zemí a zahrnuje i pravidla vzájemné kontroly. V platnost vstoupila v roce 2011 a platí do 5. února 2021. Se vzájemným souhlasem může být o pět let prodloužena.
Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov už v lednu obvinil Spojené státy, že se snaží přerušit dialog o prodloužení smlouvy START 3. „Američané si myslí, že bez účasti Číny nemá smysl pokračovat,“ řekl tehdy ruský ministr zahraničí. Poukázal přitom na to, že Rusko proti účasti Číny nic nemá, nicméně respektuje její odmítavý postoj a nehodlá Peking ke změně stanoviska nutit.