Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Rusista: Trumpův tlak na Ukrajinu bude značný. Otázka je, jaký status budou mít okupovaná území

Americký prezident je přesvědčen, že jeho ruský protějšek chce uzavřít mír. Vladimir Putin zatím vzkazuje ruské tajné službě, že se musí zlepšit v boji s diverzními skupinami působícími na okupovaných územích. „Začala první mírová jednání a to, že si Donald Trump a Vladimir Putin skládají poklony, nemusí zítra platit. Jsme u prvního oťukávání obou stran,“ popisuje v pořadu Osobnost Plus rusista a historik Marek Příhoda.

Osobnost Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K mírové dohodě podle Příhody dojít musí, protože boje nevedou k jednoznačnému vítězství žádné strany a válku není možné vést donekonečna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bude pro Putina případná mírová dohoda s Ukrajinou jenom cárem papíru? Poslechněte si celý rozhovor s rusistou Markem Příhodou.

Zatímco Putin potřebuje výsledek, který může ruským občanům prezentovat jako vítězství, Trump si bude chtít vypěstovat představu mírotvůrce schopného rychle vyřešit dlouhotrvající konflikt.

„Tlak ze strany Američanů na jednání, a zejména tlak směrovaný k Ukrajině a jejímu vedení, bude značný,“ předpokládá Příhoda.

„Bude snaha dosáhnout dohody i za cenu ústupku ze strany Ukrajiny,“ říká s tím, že Ukrajina dnes spoléhá na materiální a ekonomickou pomoc ze zahraničí.

Trosky ukrajinského dronu poškodily jednu z největších rafinerií v Rusku, tvrdí gubernátor

Číst článek

Konkrétní návrhy mírové dohody sice zatím neexistují, přesto se dá předpokládat, že bude zahrnovat územní změny. Rusista nepředpokládá, že by se ruští vojáci stáhli z dobytých oblastí. A také Krym patrně zůstane pod vlivem Ruska.

„Otázka je, jaký mezinárodní status budou území mít. Vyjdeme z faktu, že jsou to dobytá území a ruská armáda tam zůstává? Nebo budeme ještě tlačit Ukrajinu na to, aby se s tím smířila a tuto ztrátu nějak potvrdila?“ ptá se Příhoda.

Kdo dostane záruky

Součástí ruské dobyvačné politiky ale nemusí být jenom zábor území. „Ve vztahu k Rusku je potřeba projevit kreativitu a neorientovat se pouze jedním směrem,“ upozorňuje expert.

Doma mu to moc nevychází, v rámci Unie ale přebírá iniciativu. Macron se snaží být evropským lídrem

Číst článek

„Může to být i mocenská kontrola celé Ukrajiny. To znamená, že část území si Rusko ponechá a zároveň bude žádat záruky, že Ukrajina nebude ‚nepřátelským‘ státem. Což je podivné, protože tu válku rozpoutalo Rusko,“ připomíná.

Záruky ale požaduje i Ukrajina. Podle Trumpa by jimi měla být přítomnost amerických firem a těžařů na ukrajinském území.

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je jedinou plnohodnotnou zárukou vstup země do NATO. Za to je ochoten vyměnit i svůj prezidentský post.

Mezi obyčejnými Ukrajinci mezitím roste ochota ke kompromisu. „Opravdu je cítit, jak se atmosféra mění. Únava se musí projevit a nezapomínejme, že to není jenom ve smyslu lidských, ale i ekonomických ztrát,“ podotýká Příhoda. „Léta běží a jak se zdá, válka nebude rozhodnuta definitivním vítězstvím ani jedné ze stran,“ uzavírá.

Bude pro Putina případná dohoda jen bezcenným cárem papíru? A jaké ústupky bude po Ukrajincích Trump požadovat? Dozvíte se v audiozáznamu celého rozhovoru výše.

Barbora Tachecí, esta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme