Rusko zasahuje do vnitřních záležitostí států, tvrdí Trump. Prezident představil bezpečnostní strategii
Rusko zasahuje do vnitropolitických záležitostí zemí po celém světě. Uvádí to nová bezpečnostní strategie Spojených států, kterou představil americký prezident Donald Trump. Dokument také varuje před vývojem zbraňových systémů v Rusku a Číně, které mohou kriticky ohrozit klíčovou americkou infrastrukturu potřebnou pro chod a správu země.
„S využitím moderních metod podvratné taktiky zasahuje Rusko do domácích politických záležitostí zemí po celém světě," uvádí zhruba 70stránkový dokument, který se zevrubně věnuje americké bezpečnosti.
Trump: Rusko by mělo Spojeným státům více pomáhat s KLDR
Číst článek
Americká strategie jako příklad ruských nekalých praktik zmiňuje zneužívání informací, zasahování do kampaní, vytváření falešných identit na internetu nebo placení uživatelů sociálních sítí, kteří pak na webu vystupují jako provokatéři.
V případě Číny pak Trumpova strategie označuje Čínu za jednoho z amerických rivalů, kteří Americe kradou duševní vlastnictví v hodnotě miliard dolarů (desítek miliard korun).
Hrozbu vidí americká strategie také ve vojenské moci Ruska a Číny, konkrétně pak v jejich pokročilých zbraňových systémech. Dokument nicméně konstatuje, že vývoj protiraketové obrany USA je zaměřen proti Íránu a Severní Koreji a není jeho cílem narušit dlouhodobé strategické vztahy s Ruskem a Čínou.
Pokud jde o zájmy a hodnoty Ruska a Číny, jsou podle amerického dokumentu zcela v protikladu s těmi, které ctí Spojené státy. „Čína chce dostat Spojené státy z tichomořského regionu, rozšířit moc svého státem řízeného ekonomického modelu a změnit oblast podle svých představ," uvádí americká strategie.
Bezpečnostní strategie
Národní bezpečnostní strategie je veřejný dokument, který prezidentská administrativa Spojených států pravidelně připravuje pro Kongres a ve kterém na obecné úrovni shrnuje hlavní bezpečnostní hrozby. Trump, který se prezidentské funkce ujal letos v lednu, zveřejnil svou vůbec první bezpečnostní strategii. Dosud byl aktuální dokument Trumpova demokratického předchůdce Baracka Obamy z roku 2015, který nahrazoval Obamovu bezpečnostní strategii z roku 2010.
„Rusko usiluje o obnovu svého velmocenského postavení a o zřízení sféry vlivu u svých hranic," dodává. Moskva se podle Washingtonu snaží oslabit americký vliv ve světě a rozdělit dosavadní spojenectví mezi USA a dalšími státy a partnery, Evropskou unii a obranné společenství NATO pak Rusko vnímá jako hrozbu.
Dokument nicméně konstatuje, že záměry Ruska a Číny nemusí být neměnné a že Spojené státy jsou připraveny spolupracovat s Moskvou i Pekingem v případě společných zájmů.
Součástí strategie je zeď na hranicích s Mexikem
Trump během představování nové bezpečnostní strategie kritizoval předchozí administrativy, které prý vydaly americkou suverenitu zahraničním vládám. Dále pak uvedl, že Spojené státy a spojenci podniknou nejtvrdší možné kroky k jadernému odzbrojení KLDR. Severní Korea podle něj nesmí být nadále pro svět hrozbou.
Nedílnou součástí bezpečnostní strategie Spojených států je také zeď na hranicích s Mexikem, prohlásil Trump. Během kampaně před loňskými prezidentskými volbami učinil z pohraniční zdi jeden ze svých ústředních slibů voličům.
Rozsáhlá stavba protipřistěhovalecké zdi na hranici s Mexikem ale dosud nezačala, neboť si prezident nedokázal zajistit v Kongresu její financování. Se zdí, která má podle Trumpa ochránit Ameriku před nelegálním přistěhovalectvím, kriminalitou a pašováním drog, Mexiko nesouhlasí. Odmítá také její stavbu zaplatit, jak Trump žádá.