Ruskou dumou prošel zákaz propagace bezdětnosti. Stojí za tím ideologie i demografická krize
Poslanci Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, v úterý schválili zákon, který zakazuje propagaci bezdětného životního stylu. Stalo se tak na pozadí snah Kremlu o podporu takzvaných tradičních hodnot jakož i demografické krize umocněné válkou proti Ukrajině.
Podle návrhu zákona mohou být fyzické osoby obviněné z propagace bezdětného životního stylu v médiích, filmech a reklamách potrestány pokutou až 400 000 rublů (98 000 korun), státní zaměstnanci dvojnásobkem této částky, zatímco peněžitý trest pro právnické osoby může dosáhnout až pěti milionů rublů (1,2 milionu korun).
„Přijímáme tento zákon, abychom ochránili naše mladé lidi před neužitečnými ideologiemi,“ uvedla Nina Ostaninová, předsedkyně výboru pro rodinnou politiku Dumy.
Prezident Vladimir Putin a další vrcholní představitelé Ruska v posledních letech stále častěji vyzývají k dodržování takzvaných tradičních hodnot, které prezentují jako protiklad k západnímu liberalismu, který označují za zdegenerovaný.
Česká muniční iniciativa posílá do Kyjeva víc než polovinu evropské pomoci, říká zmocněnec Kopečný
Číst článek
Zákon, který musí ještě schválit Rada federace – horní parlamentní komora – a podepsat prezident, má kromě toho za cíl napravit hlubokou demografickou krizi, kterou Rusko zdědilo ze sovětské éry a ze které se zemi nikdy nepodařilo vymanit navzdory řadě opatření na podporu porodnosti. V červenci Kreml uznal, že demografická situace je „katastrofální pro budoucnost národa“.
Podle prvotních odhadů ruského statistického úřadu Rosstat, z nichž citoval ekonomický deník RBC, bude v roce 2023 míra plodnosti v Rusku činit 1,41 dítěte na ženu v plodném věku. Za hraniční hodnotu potřebnou k zachování populace se obvykle považuje hodnota 2,1 potomků na jednu ženu.
Státní duma dnes rovněž přijala zákon, který zakazuje adopce ruských dětí ze strany občanů zemí, v nichž je legální změna pohlaví. Podle předkladatele normy Vjačeslava Volodina jde o nejméně 15 zemí, z nichž většina je v Evropě. Adopci ruských dětí občany Spojených států zakázalo Rusko již v roce 2012.