Ruský kněz, který se zastal Pussy Riot, čelí výhrůžkám a žije v klatbě
Ruský pravoslavný kněz, který se před pár měsíci otevřeně zastal souzených členek dívčí punkové skupiny Pussy Riot, prý žije v atmosféře pohrůžek, nátlaku a zastrašování. Za svou kritiku poměrů v ruské pravoslavné církvi přišel Sergej Baranov o duchovní hodnost, uvržena na něj byla i klatba. Získal však i podporu, mimo jiné i od českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.
Srůstání státní moci s církví je podle pravoslavného kněze Sergeje Baranova jeden z největších problémů, kterým čelí ruská ortodoxní církev a s ní i ruská společnost.
„Důkazem trendu je samotný proces i verdikt nad Pussy Riot. Zákon sice posuzoval světský soud, ale v odůvodnění se odvolával na církev. Ta má mít ale úplně jinou roli, má být oddělená od státu, zato ne od společnosti,“ upozorňuje v rozhovoru pro Český rozhlas Sergej Baranov.
S knězem Sergejem Baranovem mluvila zahraniční zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová
Podle něj by pravoslavný chrám neměl být místem politických akcí – tak jako v případě happeningu aktivistek Pussy Riot. Připouští ale, že v extrémních případech může být protest nezbytný. Za jeho vlastní „vzpouru“ ho přitom neminuly následky.
Poté, co v otevřeném dopise varoval, že nejvýše postavení lidé v hierarchii ruského pravoslaví vedou církev do izolace, církevní soud diakona zbavil duchovní hodnosti a uvrhl na něj klatbu.
„Jediné, čeho jsem se dopustil, je, že jsem otevřeně vyjádřil svůj názor. Bohužel, církev ho odmítá slyšet. A dokonce se ho snaží potlačit nejrůznějšími způsoby,“ říká duchovní z ruského Tambova, který je vděčný za podporu, jíž se mu dostalo ze strany obyčejných věřících i některých jiných duchovních.
Odvrácenou stranou mince jsou ale měsíce permanentního napětí, zastrašování a vyhrůžek.
Baranov se obává, že kampaň by mohla pokračovat i na jedné z federálních televizních stanic, která se po sérii pořadů hanobících ruskou opozici údajně koncem prosince chystá vysílat i dokument „o nepřátelích církve“.
„K čemu tohle všechno povede? Nejvyšší funkcionáři v církvi se chovají, jako by jim nestačila polarizace ruské společnosti, a ještě potřebují vytvořit rozkol mezi věřícími. Patriarchovy kroky jsou nerozumné,“ říká Baranov a dodává:
„Celá církev by měla projít hlubokou reformou, změnit by se měla celá vnitřní struktura, prolezlá ještě metodami KGB. Zbavili jsme se sovětského režimu – a co máme teď? Prostředí, ve kterém se nepřítel vytváří z každého, kdo nesouhlasí,“ varuje Sergej Baranov.
Je přesvědčen, že role církve ve společnosti by měla být jediná – pomáhat člověku dojít ke spáse a lásce.