Situaci v Sýrii komplikuje přicházející zima

Příměří v pásmu Gazy vrací pozornost světa k bojům v Sýrii. Armáda a odpůrci prezidenta Bašára Asada tam válčí už víc než 20 měsíců. Při bojích zemřelo nejméně 42 tisíc lidí, z toho 28 tisíc civilistů. Na zhoršující se situaci se podepisují nejen neutuchající boje, ale i počasí. Blíží se zima, deště a noční teploty kolem osmi až deseti stupňů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé si přišli na charitativní koncert syrského národního symfonického orchestru pro teplé oblečení

Lidé si přišli na charitativní koncert syrského národního symfonického orchestru pro teplé oblečení | Zdroj: Reuters

Lidé kvůli bojům odešli z domova s jednou igelitovou taškou, tričkem a sandálech. Dosud bydleli pod stromy, v provizorních přístřešcích z kusu igelitu, školách nebo farmách.

V Sýrii není mouka, léky, nefunguje elektřina.

„Je to paralyzovaná země, kde se rok nic nevyrábí, nikdo nechodí do práce a dá se říct, že máloco se zlepšilo,“ říká koordinátorka blízkovýchodních programů Společnosti Člověk v tísni Jitka Škovránková, která Sýrii navštívila.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Sýrii mluvila koordinátorka blízkovýchodních programů Společnosti Člověk v tísni Jitka Škovránková

Společnost Člověk v tísni podporuje práci syrských lékařů, kteří pracují v sedmi provinciích severní části Sýrie a lékaře v Damašku. Dodává jim léky, vybavení nemocnic a pomáhá s logistikou.

„Mezi největší potřeby patří vybavení chirurgických sálů, chirurgický materiál, narkotika a antibiotika. Lidé také nemají dlouhodobé léky například na cukrovku a krevní tlak. Lidé umírají na nemožnost dialýzy,“ vysvětluje Škovránková.

Lidé se chtějí najíst a uzdravit

Lidé podle ní přežívají ze dne na den: „Jde jim o to, aby jedli, zahojilo se jim zranění a nebyla jim zima.“

Lidé, kteří utekli před boji, se nacházejí ve stálejších nebo provizorních uprchlických táborech, které pro ně zřizuje Turecko a Jordánsko.

„Většinou putují celé rodiny. Někde se stane, že muži zůstávají a snaží se dobrovolně pomáhat. I v těch našich nemocnicích, které podporujeme. Starají se o pomocné práce, protože je tam nedostatek zdravotnického personálu,“ dodává Škovránková.

Michaela Vydrová, Julius Neumann Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme