Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Londýn měl zásoby Novičoku, tvrdí ruský velvyslanec. 'Na britské slovo se není možné spolehnout'

Británie nepředložila jediný důkaz, který by Rusko spojoval s otravou bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery. Ve čtvrtek to prohlásil ruský velvyslanec v Británii Alexandr Jakovenko, který podle agentury Reuters naznačil, že již před útokem na Skripala měla Británie zásobu nervové látky novičok. Londýn tvrdí, že tuto substanci útočník použil a že tato látka vznikla v sovětských a později v ruských laboratořích.

Londýn (Aktualizováno: 14:57 22. 3. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britští experti zasahují u vchodu do nemocnice v Salisbury (otrava Sergeje Skripala).

Britští experti zasahují u vchodu do nemocnice v Salisbury (otrava Sergeje Skripala). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Na britské slovo se není možné spolehnout,“ řekl Jakovenko s tím, že Británie v minulosti opakovaně porušovala mezinárodní právo.

Jako případ uvedl, že Londýn podpořil převrat na Ukrajině. V roce 2014 po masových demonstracích na Ukrajině padl režim proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

Uvedl také, že Rusko doposud nedostalo žádné informace o vyšetřování chemického útoku. Kritizoval také fakt, že britské úřady ambasádě brání v konzulárním přístupu k ruské občance Juliji Skripalové. Ta je spolu s otcem ve vážném stavu v nemocnici.

Rusko couvá v kauze Novičoku: Mysleli jsme Československo, nikoho neobviňujeme

Číst článek

Britská premiérka Theresa Mayová v parlamentu po útoku prohlásila, že za otravou Skripala stojí Rusko, které buď čin provedlo, nebo umožnilo, aby se nervová látka dostala do rukou třetích osob.

Moskva obvinění odmítá a tvrdí, že žádný program na vývoj substance označované jako Novičok nikdy neměla. Ruské ministerstvo zahraničí navíc opakovaně zařadilo Českou republiku spolu s Británií či Švédskem mezi země, které na vývoji tohoto armádního jedu pracovaly.

Moudrost detektiva Poirota

Pozadí útoku je podle Jakovenka natolik komplikované, že k vyřešení incidentu si žádá moudrost detektiva Hercula Poirota, což je slavná postava románů britské spisovatelky Agathy Christie.

Je to skutečně lež, prohlásil Babiš v Bruselu o ruském obvinění Česka v kauze Novičok

Číst článek

Velvyslanec také kritizoval Británii za to, že se pokouší skrývat podrobnosti o smrti prominentních Rusů včetně nedávného úmrtí Nikolaje Gluškova, bývalého přítele již před léty zemřelého miliardáře a kritika Kremlu Borise Berezovského. Policie Gluškovovu smrt vyšetřuje jako vraždu.

Jakovenko se dále ohradil proti komentáři britského ministra zahraničí Borise Johnsona. Ten v parlamentu řekl, že načasování útoku na Skripala souvisí s volbami a že ruský prezident Vladimir Putin využije letošního světového šampionátu ve fotbale k vylepšení obrazu své země podobně jako nacistický vůdce Adolf Hitler berlínské olympiády v roce 1936. Moskva takové přirovnání označila ve středu za nepřijatelné, velvyslanec ve čtvrtek pak za nezodpovědné.

Dřívější Putinovo prohlášení připomenuté Londýnem, že zrádci jsou legitimním terčem, označil velvyslanec za vytržené z kontextu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme