První rána může vyjít, druhá už ne. Exšéf slovenské vládní ochranky poukázal na chyby při atentátu
Bývalý šéf slovenského úřadu na ochranu ústavních činitelů Juraj Zábojník poukázal na chyby ochranky při středečním atentátu na premiéra Roberta Fica a při její následné reakci po postřelení ministerského předsedy. Útočník na Fica vystřelil na veřejném prostranství, když politik přišel mezi občany po výjezdním zasedání vlády ve městě Handlová. Jde o první útok svého druhu na vysokého politika v novodobých dějinách Slovenska.
„Když vyjde čtyři nebo pět ran, tak někdo je vinen. Ochranka asi v pořádku není. Neviděl jsem, že by někdo skočil před premiéra,“ komentoval Zábojník v televizi TA3 zveřejněné záběry z útoku na Fica. Dodal, že incident bude kaňkou na úřadu ochrany ústavních činitelů.
Slovenského premiéra Fica postřelil v Handlové atentátník. Zůstává ve vážném stavu v nemocnici
Číst článek
Útok zaznamenala například Regionální televize Prievidza. Podle záběrů Fico v doprovodu ochranky šel pozdravit lidi. U kovových zábran střelec vytáhl zbraň a z bezprostřední blízkosti opakovaně vystřelil. Útočníka poté zneškodnili členové bezpečnostních složek.
Fica pak členové jeho ochranky naložili do limuzíny, která jej z místa útoku odvezla. Později byl devětapadesátiletý politik vrtulníkem dopraven do nemocnice ve středoslovenské Banské Bystrici. Přesun do vzdálenější Bratislavy podle úřadů nebyl možný, neboť byl nutný akutní chirurgický zákrok.
Podle Zábojníka na místě incidentu nebylo mnoho lidí, aby situaci nešlo zvládnout. „Bylo tam minimum lidí. Když se něco takového stane a při tak velké sestavě pracovníků ochranky, tak to bude velmi tvrdým předmětem vyšetřování,“ řekl.
„Může se stát, že vyjde první rána, ale druhá už nesmí. Druhá rána, pokud vyjde, tak objekt musí být chráněn. I když jde mezi lidi, nesmí být odkrytý. V davu musejí být operativci,“ řekl bývalý šéf vládní ochranky. Podle něj po incidentu nastal chaos a postup bezpečnostních složek nebyl koordinovaný.
Ochranný box
‚Útok na demokracii a její hodnotu.‘ Stoltenberg, Biden i Putin odsuzují střelbu na premiéra Fica
Číst článek
Zábojníkův názor sdílí také bývalý příslušník českého Útvaru rychlého nasazení Lumír Němec. Podle něj měla být ochranka ve veřejném prostoru semknutější, jeden z jejích členů ve chvíli útoku nesledoval svůj určený prostor.
Ochranka premiéra podle Němce může fungovat v několika modech. Dnes zvolila klasický ochranný box, tedy čtyři členy okolo předsedy vlády. Šířka boxu se podle situace mění.
V takzvaném boxu má také podle bezpečnostního poradce každý ze čtyř bodyguardů na starosti jednu část prostoru, o kterou se má starat. Ze záběrů podle něj vyplývá, že jeden příslušník ochranné služby svoji část nesledoval. „Kdyby se díval na druhou stranu, možná by byla šance, že by útočníka zaregistroval včas,“ míní Němec.