Slovenského premiéra Fica postřelil v Handlové atentátník. Zůstává ve vážném stavu v nemocnici

  • Slovenského premiéra Roberta Fica postřelili ve městě Handlová na středním Slovensku. Výstřely padly před tamním kulturním domem, kde probíhalo výjezdní zasedání vlády.
  • Podle lékařů je premiér po operaci ve stabilizovaném stavu. Ti společně s ministrem obrany Robertem Kaliňákem (Směr) zároveň vyzvali média i veřejnost k trpělivosti a respektování premiérova soukromí.
  • Operace v nemocnici v Banské Bystrici trvala přibližně sedm hodin. Podle ministra obrany Roberta Kaliňáka utrpěl premiér několikačetná poranění.
  • Policie pravděpodobného útočníka zadržela. Podezřelým je Slovák Juraj C., informují slovenská média.
  • Vláda na tiskové konferenci po útoku z atentátu obvinila opozici a liberální média. „Vy jste z nás všech udělali terče,“ řekl místopředseda slovenského parlamentu Ľuboš Blaha (Směr).

Bratislava (Aktualizováno: 8:52 16. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středoslovenské Handlové postřelil útočník, kterého okamžitě zadržela policie. „Můžeme potvrdit, že na premiéra byl spáchaný atentát,“ potvrdil mluvčí ministra vnitra Matej Neumann. Slovenská média informují o několika výstřelech, Fico je v rukou zdravotníků.

Úřad vlády krátce po útoku uvedl, že Robert Fico je v život ohrožujícím stavu a vrtulníkem ho transportovali do nemocnice v Banské Bystrici, kam dorazil zhruba v 16.00.

První rána může vyjít, druhá už ne. Exšéf slovenské vládní ochranky poukázal na chyby při atentátu

Číst článek

Útočník na Fica vystřelil pět ran. „Těžko se hledají slova v tuto chvíli, protože s touto situací ještě Slovensko nikdy nebylo konfrontované, můžu vyzvat, abychom tuto nenávist zastavili,“ řekl Kaliňák.

„Všechny vás prosím, abychom přestali hromadit útoky a projevy nenávisti, které směřují na ten nebo onen politický tábor. Z toho, co se rozpoutalo a mnozí jste zaseli, dnes vstala bouřka. A my tu stojíme pomalu před prahem občanské války,“ řekl novinářům slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas).

Slovenská média v pozdních večerních hodinách informují, že se premiér nachází po operaci ve stabilizovaném stavu. Denník N píše, že po operaci byl Fico při vědomí.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Střelba zazněla ve chvíli, kdy premiér mířil k příznivcům. Muž na místě popsal, že chtěl právě podat Ficovi ruku. Na internetu koluje video z místa, kde je vidět zmatek, lidé, kteří prchají do bezpečí, a policisté, kteří zaklekávají na útočníka. Jeho identita zatím známá není.
Televize Markíza informuje o muži ve středních letech, slovenská média informují o tom, že podezřelým je Slovák Juraj C. Útok se odehrál před třetí hodinou.

‚Udělali jste z nás terče‘

Po střelbě slovenský parlament přerušil jednání. „Neobešlo se to bez velmi emotivních vystoupení. Poslanec Richard Glück (Směr) začal křičet na poslance opozice, že jsou za to zodpovědní. Andrej Danko (SNS) obvinil novináře, že jsou za to zodpovědní,“ řekl Radiožurnálu šéfredaktor serveru aktuality.sk Peter Bárdy.

Politici ze slovenské vládní koalice společně vystoupili na tiskové konferenci. Na ní přáli Robertu Ficovi, aby útok přežil. Zároveň ale zaútočili na opozici a „liberální média“, které z útoku na slovenského premiéra obvinili.

„Co teď budeme dělat na Slovensku? Vy jste z nás všech udělali terče. Tak moc jste nenáviděli, že si Slováci zvolili Směr, že jste po nás museli jít jako po zvěři. Kvůli vám je dnes předseda vlády Slovenské republiky v nemocnici a bojuje o svůj život,“ sdělil novinářům zvýšeným hlasem místopředseda slovenského parlamentu Ľuboš Blaha (Směr).

Předseda koaliční SNS Andrej Danko pak doplnil, že pro jeho stranu začíná „politická válka“, a oznámil, že přijdou „změny“. „Změny ve vztahu k médiím, Igor Matovič a další lidé se musejí zpovídat za to, co tady tři roky dělali,“ dodal s tím, že se tiskové konference chtěl zúčastnit i Michal Šimečka z opozičního Progresivního Slovenska. Vládní politici mu to ale nedovolili, což na své tiskové konferenci Šimečka potvrdil.

Zároveň lídr slovenské opozice oznámil, že na neurčito přerušují politickou kampaň včetně protivládních protestů.

Odsouzení útoku

Prezidentka Zuzana Čaputová útok ostře odsoudila. „Jsem šokovaná. Robertu Ficovi přeji v této kritické chvíli mnoho sil, aby se z útoku zotavil,“ napsala na facebook.

„Jsem zděšený z toho, kam může vést nenávist k jinému politickému názoru. Atentát na jednoho z nejvyšších ústavních činitelů je bezprecedentním ohrožením slovenské demokracie,“ uvedl na facebooku budoucí slovenský prezident Peter Pellegrini. Ficovi přeje co nejrychlejší uzdravení a zotavení.

‚Útok na demokracii a její hodnotu.‘ Stoltenberg, Biden i Putin odsuzují střelbu na premiéra Fica

Číst článek

K incidentu se vyjádřil i předseda opoziční strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka, který uvedl, že je střelbou šokovaný a zhrozený. „Jakékoliv násilí jednoznačně a ostře odsuzujeme. Věříme, že premiér Fico bude v pořádku a že tento hrozný čin bude co nejdřív objasněný,“ napsal na X.

„Přeji panu premiérovi, ať je co nejdříve v pořádku. Násilí nesmíme tolerovat, nesmí mít ve společnosti místo,“ napsal na X český premiér Petr Fiala, zprávu o postřelení Fica označil za šokující.

Útok na Fica nemá ospravedlnění, uvedl podle Reuters také ruský prezident Putin. Podle Vatikánu útok ukazuje na zhrubnutí vztahů v politice.

K útoku se vyjádřil i americký prezident Joe Biden, který ve svém prohlášení uvedl, že ho incident znepokojil. „Odsuzujeme tento násilný čin, naše velvyslanectví je v úzkém kontaktu se slovenskou vládou a je připraveno pomoct,“ řekl. Se svou ženou se modlí za Ficovo zotavení, informuje deník The Guardian.

har, nol, pik, mst, epo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme