Svoboda médií, předčasné volby i vzpomínka na Jána Kuciaka. V Bratislavě protestovaly tisíce lidí

Tisíce lidí přišly v pátek do Bratislavy na shromáždění, které občanští aktivisté svolali na památku v únoru zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky, jakož i za svobodu médií v souvislosti s kritikou novinářů kolem poměrů ve veřejnoprávním slovenském rozhlasu a televizi RTVS. Dav skandoval hesla proti nejsilnější vládní straně Smer expremiéra Roberta Fica i za předčasné volby. List Denník N odhadl účast na 25 000 lidí.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Desetitisíce Slováků opět vyrazily do ulic vyjádřit nespokojenost s politickou situací v zemi.

Demonstrace na Slovensku (ilustrační foto) | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Podobná shromáždění byla svolána i do dalších zhruba dvou desítek měst po celé zemi, a také v zahraničí včetně České republiky.

Slovenský veřejnoprávní neklid. Novinářská výzva kritizuje vedení RTVS za normalizaci a cenzuru

Číst článek

„Pátého května měla být jejich (Kuciaka a Kušnírové) svatba. Místo toho tu stojíme v předvečer sňatku se smutkem nad ztrátou výborného novináře a archeoložky," řekl spoluorganizátor demonstrace Juraj Šeliga.

Následně zazněla píseň Sarajevo českého zpěváka Jaromíra Nohavici, kterou si Kuciak a Kušnírová plánovali nechat zahrát na své svatbě.

Policie po dvojnásobné vraždě jako nejpravděpodobnější motiv zločinu označila Kuciakovu investigativní práci. Zastřelení novináře vyvolalo v zemi politickou krizi, během které Fico podal demisi a do čela vlády se postavil místopředseda jeho strany Smer-sociální demokracie Peter Pellegrini.

Podle iniciativy Za slušné Slovensko, která zorganizovala již dřívější mohutné demonstrace proti bývalé Ficově vládě, jednou z lekcí po vraždě novináře je skutečnost, že veřejnost se musí postavit za svobodu médií.

Slováci vydají Vadalu k trestnímu stíhání do Itálie. Psal o něm i zavražděný novinář Kuciak

Číst článek

„Je špatné, pokud stát není schopen zabránit bezpráví a ochránit své občany. Mnohem horší ovšem je, pokud státní moc přímo chrání ty, kteří toto bezpráví páchají. Nedovolme, aby byli novináři veřejnoprávního rozhlasu a televize vyhazováni z práce proto, že odmítají normalizační metody," řekla z pódia populární slovenská herečka Zuzana Kronerová.

Shromáždění v centru metropole předcházel průvod ulicemi, který odstartoval u budovy veřejnoprávního rozhlasu. Po dubnové kritice poměrů v RTVS ze strany části redaktorů ve čtvrtek zhruba dvě stovky slovenských novinářů nařkli vedení RTVS kromě jiného z personálních čistek či z cenzury. Generální ředitel RTVS Jaroslav Rezník výtky dříve odmítl.

Na shromáždění v Brně se v předvečer plánované svatby Kuciaka a Kušnírové sešlo zhruba 50 lidí. Na Moravském náměstí padlo několik slov k zavražděné dvojici, o situaci na Slovensku ve vládě i v médiích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme