Česko zakazuje dovoz krmiv a steliv ze Slovenska a Maďarska. Veterináři chtějí bránit přenosu slintavky
Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala v pátek s okamžitou platností Státní veterinární správa v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Zákaz platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.
Správa rovněž zpřísnila pravidla pro provádění dezinfekce vozidel na hranicích. Nově budou veterináři spolu s celníky a policisty dezinfikovat a kontrolovat i vozidla nad 3,5 tuny, která sice v danou chvíli nepřeváží zvířata nebo produkty z nich, ale jsou k převozu určena.
„Krmivo či stelivo z oblastí s výskytem slintavky a kulhavky by mohlo být kontaminováno virem a představuje proto riziko možného zavlečení nákazy,“ sdělil v pátek zástupce mluvčího Státní veterinární správy Petr Majer.
Dezinfekční pásy a zákazy návštěv. Šlapanický kravín chce předejít nákaze slintavkou a kulhavkou
Číst článek
V současnosti platí v Česku zákaz přemísťování zvířat vnímavých k nákaze z Maďarska, Slovenska a části Rakouska do Česka. Zakázáno je také přemísťování zárodečných produktů a tepelně neopracovaných živočišných produktů z těchto zemí.
Vozidla nad 3,5 tuny přepravující zvířata nebo živočišné produkty mohou překračovat hranice ze Slovenska výhradně přes čtyři určené hraniční přechody, z Rakouska přes dva přechody.
Veterinární správa nově mezi vozidla zahrnula i ta, která jsou k přepravě zvířat, živočišných produktů, nebo krmiv pro hospodářská zvířata určená, ale v danou chvíli je nepřeváží. Zmíněná vozidla budou na hranicích podrobována dezinfekci a kontrole.
Jedna z nejnakažlivějších
Nařízená mimořádná opatření kontrolují na hranicích veterináři spolu s policisty a celníky, kontroly uskutečňují namátkově i ve vnitrozemí Česka.
Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků.
Na člověka je nepřenosná. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. V Evropě se v současnosti šíří na Slovensku a v Maďarsku, vytyčené ochranné pásmo zasahuje i na území Rakouska.