Na Slovensku nezjistili další případy kontaminace obilí z Ukrajiny. Dřívější výskyt pesticidů prověřují

Úřady na Slovensku při kontrolách obilí a mouky žádné další případy kontaminace nepovolenými látkami nezjistily. Jediným případem zůstává dříve oznámený výskyt pesticidu v zásilce ukrajinského obilí, která bude na žádost příslušného mlýna podrobena kontrolní analýze. Novinářům to v pondělí řekli slovenský ministr zemědělství Samuel Vlčan a hlavní slovenský veterinář Jozef Bíreš.

Bratislava/Kolárovo Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obilí, ilustrační foto

Úřady na Slovensku při kontrolách obilí a mouky žádné další případy kontaminace nezjistily (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Výsledky testů prokázaly, že mouka není kontaminována, není škodlivá. Není důvod, aby lidé tuto mouku nekupovali,“ řekl Vlčan k výsledkům analýz dalších zásilek a produktů.

Slovensko nařídilo plošné kontroly už dovezeného ukrajinského obilí, když úřady tento měsíc zjistily zbytky látky chlorpyrifos v zásilce pšenice o hmotnosti 1500 tun.

Tahanice o ukrajinské obilí. Jde o populistickou snahu zalíbit se ‚agrobaronům‘, míní experti

Číst článek

Následně Bratislava zakázala zpracovávat a prodávat už naskladněné ukrajinské obilí. Minulý týden pak Slovensko rozhodlo o zákazu dovozu vybraných zemědělských produktů a potravin včetně obilí z Ukrajiny; učinilo tak po předchozím podobném kroku Polska a Maďarska.

Společnost Mlyn Kolárovo z jihu Slovenska po oznámení úřadů o kontaminované ukrajinské pšenici uvedla, že podle nové analýzy obilí příslušným předpisům vyhovuje. O dalším postupu by měl rozhodnout výsledek kontrolní analýzy v unijní laboratoři.

Zástupce strany Hlas-sociální demokracie slovenského expremiéra Petera Pellegriniho dříve tvrdil, že v zemi jsou desítky tisíc tun obilí z Ukrajiny, které nesplňuje hygienické normy.

Levné obilí z Ukrajiny zaplavilo trhy středoevropských zemí, když ho Ukrajina kvůli zablokovaným černomořským přístavům začala převážet pozemní cestou přes sousední země a když EU uvolnila pravidla jeho prodeje na unijním trhu. Česká republika zákaz dovozu ukrajinského obilí nezavedla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme