Slovenská vládní krize pokračuje. Čaputová přijala demisi ministra Krajčího, změna spory neurovnala

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v pátek přijala demisi ministra zdravotnictví Marka Krajčího, jenž rezignoval v zájmu řešení koaliční krize. Ani tento krok, který je první personální změnou v kabinetu premiéra Igora Matoviče od jeho nástupu do úřadu loni v březnu, podle představitelů vlády ale neurovnal napjaté vztahy ve čtyřčlenné koalici.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Krajčí podal demisi do rukou prezidentky Zuzany Čaputové

Marek Krajčí podal demisi do rukou prezidentky Zuzany Čaputové | Zdroj: Profimedia

Předseda menší vládní strany Svoboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík dříve během dne obvinil Matoviče kvůli jeho výrokům z porušení dohody, která měla přispět k obnově řádného fungování koalice.

Slovenský ministr zdravotnictví Krajčí podal demisi. Jeho rezignaci žádaly dvě vládní strany

Číst článek

Nespokojenost s poměry v koalici vyjádřila i šéfka nejmenší vládní strany Za lidi Veronika Remišová. SaS i Za lidi požadovaly demisi ministra zdravotnictví v souvislosti s epidemií covid-19.

„Vyvození politické zodpovědnosti považuji za součást mandátu, který jste jako ministr získal. O to méně se dokážu ztotožnit s interpretací, že Vaše demise je podávána jako oběť. Je to přirozený následek situace, které v pandemii a v celé společnosti čelíme,” řekla Čaputová. Dodala, že Krajčímu se nepodařilo prosadit několik návrhů v souvislosti s epidemií.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví do jmenování nástupce Krajčího povede ministr financí Eduard Heger.

Výměnám v čele ministerstva zdravotnictví se nevyhnulo ani Česko, které má od propuknutí pandemie covidu-19 již třetího ministra zdravotnictví.

Oběť kritiků z koalice?

Matovič ve čtvrtek, kdy Krajčí ohlásil svou rezignaci, dosluhujícího ministra obhajoval a označil ho za oběť kritiků z řad koalice. Toto jeho vyjádření roztržku mezi vládními stranami obnovilo.

‚Model otloukánka se vyčerpal.‘ Rusko se svým Sputnikem V spustilo další kolo vakcínové diplomacie

Číst článek

Krajčího do vlády nominovalo Matovičovo hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které loni v únoru přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby a v novém kabinetu obsadilo polovinu křesel.

„Matovič prakticky zrušil dohodu, kterou jsme týden tvořili. Jsme na bodu nula,” řekl dopoledne novinářům Sulík. Dodal, že o situaci v koalici bude SaS jednat a výsledek oznámí v pondělí. Liberální SaS už dříve kritizovala způsob, jakým Matovič řídí kabinet a vládne zemi.

Rezignaci Krajčího požadovala SaS a strana Za lidi kvůli nepříznivému vývoji epidemie covidu-19, při níž bylo Slovensko dříve v přírůstku úmrtí po nákaze koronavirem v přepočtu na obyvatele na prvním místě na světě. Součástí urovnání koaliční krize mělo kromě rezignace ministra zdravotnictví být také memorandum o dobrém vládnutí, vzájemné komunikaci a dodržování dohod.

Vladní krize pokračuje

Také Remišová kritizovala čtvrteční vyjádření Matoviče a řekla, že vládní krize pokračuje. Ministr financí a zastupující ministr zdravotnictví Heger se omluvil všem, jichž se čtvrteční tisková konference Matoviče a představitelů OLaNO dotkla.

Dosud největší krize. Nákup ruských vakcín Sputnik V otřásá slovenskou vládní koalicí

Číst článek

Matovič ještě ve čtvrtek tvrdil, že výměna ministra zdravotnictví potrvá několik týdnů. Sám Krajčí pak termín rezignace ohlásil ve čtvrtek s odůvodněním, že nechce, aby tato otázka byla záminkou k pádu kabinetu.

Matovič a Sulík se už dříve v otázce epidemie covidu-19 dostali do křížku a vyměňovali si vzkazy také prostřednictvím médií. Zatímco Matovič nazval Sulíka idiotem, Sulík označil premiéra za extrémně mstivého a příliš citlivého na kritiku.

Matovič se dostal do sporu také s vědci či s prezidentkou Čaputovou, kteří upozorňovali na pochybení vlády v souvislosti s pandemií. Na znamení nesouhlasu s Matovičovými kroky dříve koalici opustili dva poslanci, kabinet se ale nadále může ve sněmovně opřít o ústavní většinu.

Krize ve slovenské koalici navenek propukla poté, co Matovič a Krajčí bez souhlasu všech vládních stran zajistili nákup ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19 a oba politici se na začátku března zúčastnili dovozu první zásilky. SaS i Za lidi prosazovaly, aby země vyčkala na registraci Sputniku V u unijní lékové agentury EMA.

Opoziční strany využily vládní krizi ke kritice koalice, že se zabývá vlastními problémy místo řešení problémů lidí a dopadů covidu-19 v době, kdy na toto onemocnění denně na pětimilionovém Slovensku umírá kolem sta lidí. Opozice také podporuje současnou petici za referendum o vypsání nových parlamentních voleb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme