Španělsko hlásí přes šest tisíc nakažených za den. V počtu nemocných je třetí na světě, překonalo i Čínu

Počet nakažených koronavirem ve Španělsku vzrostl za posledních 24 hodin o téměř 6400 na celkových 85 195 od vypuknutí epidemie v zemi. Překonalo tak nejvyšší hranici, kterou zaznamenala Čína, která eviduje přibližně 82 000 případů. Španělsko je tak v počtu nakažených koronavirem už třetí na světě za USA a Itálií. Počet úmrtí z řad infikovaných ve Španělsku se za den zvýšil o 812 na celkových 7340, což je druhý nejvyšší počet po Itálii.

Madrid Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělští zdravotníci před hotelem v Barceloně

Osm ze 17 španělských autonomních regionů už překročilo své obvyklé kapacity lůžek intenzivní péče | Foto: Nacho Doce | Zdroj: Reuters

Z celkového počtu 85 195 potvrzených případů nákazy ve Španělsku za předchozí dva měsíce se uzdravilo více než 16 700 pacientů. Ministerstvo zdravotnictví také v pondělí oznámilo, že se koronavirem nakazilo 12 298 zdravotníků, z nichž 85 procent je v domácí karanténě. Testy potvrdily koronavirus i u šéfa úřadu pro nouzové situace Fernanda Simóna, který do neděle každý den novinářům údaje oznamoval.

Španělské zdravotnictví selhalo, nakaženým v první linii mohlo předejít, říká česká lékařka žijící v Gijónu

Číst článek

Denní nárůst mrtvých ve Španělsku je v pondělí o necelé tři desítky nižší než o den dříve a poprvé za více než týden je tak nových obětí oproti předchozímu dni méně. V procentuálním srovnání denní nárůsty počtu nakažených i obětí klesají od středy.

Nestačí lůžka ani márnice

Stále větším problémem jsou kapacity lůžek na jednotkách intenzivní péče. Osm ze 17 španělských autonomních regionů už překročilo své obvyklé kapacity. Na podobná oddělení se tak musely přeměnit i operační sály, informuje deník El País. Podle něj má Španělsko za normálního stavu 4627 lůžek na jednotkách intenzivní péče. V těchto dnech ale musely nemocnice kapacity posílit, například madridský region během posledních tří týdnů zvýšil kapacitu ze 640 na 1500 a Katalánsko ze 650 na 1400 lůžek. Právě tyto dva regiony jsou v zemi nákazou postiženy nejvíce.

V madridském regionu nestačí ani márnice, protože nestíhají pohřební služby, jejichž zaměstnanci rovněž musí dodržovat ochranná opatření. Už v minulém týdnu vznikla dočasná márnice na kluzišti v madridském obchodním centru Palacio de Hielo. Ode dneška dalo pro tyto účely vedení madridského regionu k dispozici budovu zamýšlenou jako sídlo ústavu soudního lékařství v areálu, který se už několik let staví na okraji Madridu pro sídla soudních institucí.

Češka žijící v Baskicku: V Madridu je situace zoufalá, úřady byly nuceny přeměnit stadion v márnici

Číst článek

Ministerstvo zdravotnictví také vydalo nařízení, jímž stanovilo, že ceny za pohřby nesmí být vyšší, než byly před vyhlášením nouzového stavu 14. března. Vláda zavedla nouzový stav původně na dva týdny a minulý týden ho parlament o dva týdny prodloužil. Vycházení omezené na nejnutnější případy, jako nákup potravin, léků či cestu k lékaři či do práce, tak bude platit do Velikonoc.

Zastavení práce

Zmatek v novém týdnu způsobilo víkendové oznámení vláda, že od pondělí do Velikonoc nařizuje zastavení práce v provozovnách, které nejsou nutné pro chod země. Na poslední chvíli ale platnost o den posunula o ty, které nemůžou svou činnost ze dne na den přerušit.

V následujících dvou týdnech mají kromě zdravotnických služeb a bezpečnostních složek dále fungovat i média, veřejná doprava, zásobování potravinami, ale i restaurace pro dodávání jídel domů, banky, pošty, veterináři, advokáti či tlumočníci při nutných soudních řízeních nebo rozvoz zboží objednávaného přes internet.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme