Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Španělští rybáři loví v gibraltarských vodách s asistencí pobřežní stráže

Gibraltar je poslední evropskou kolonií, patří už tři sta let Velké Británii. I přes staletí neměnný stav se však Spojené království a Španělsko čas od času dostanou do sporu. Nejnovější příčinou roztržky je rybaření.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gibraltarské jeskyně Gorham (vlevo) a Vanguard (vpravo), kde před 32 tisíci lety žili jedni z posledních evropských neandrtálců.

Gibraltarské jeskyně Gorham (vlevo) a Vanguard (vpravo), kde před 32 tisíci lety žili jedni z posledních evropských neandrtálců. | Foto: Clive Finlayson

Gibraltarská vláda nemůže Španělům zakázat rybaření v jejich vodách, protože obě země jsou v Evropské unii.. Vydala však zákon, který zakazuje lovení s velkými sítěmi kvůli ochraně životního prostředí. Tím španělským rybářům jejich práci efektivně znemožní.

Španělské rybáře zákon od výlovu neodradil. Už dvě noci po sobě vjeli do gibraltarských výsostných vod, ale s doprovodem vlastní pobřežní stráže. Ta neuposlechla výzev gibraltarských kolegů a vyhnat je muselo až britské námořnictvo.

Krizi budou v úterý na společné schůzce řešit britský a španělský ministr zahraničí, zřejmě půjde ale pouze o dočasné urovnání sporu.

Britové dobyli Gibraltar v roce 1704. O devět let později Španělé jejich vládu nad územím uznali a navždy se vzdali svých nároků. Přesto i po 300 letech emoce občas vzplanou. K bojkotům hranice a různým ‚naschválům‘ dochází celkem pravidelně.

Pro Brity má Gibraltar stále strategický význam. V případě potřeby z něj lze totiž ovládat vstup do Středozemního moře.

Velká Británie se v případě Gibraltaru drží stále stejné politiky, tvrdí, že rozhodnutí o případném přechodu pod Španělsko je na obyvatelích samotných.

Ti se vyjadřovali už ve dvou referendech, naposledy před 10 lety. 99 procent lidí si přálo setrvání pod britskou nadvládou. Ta je totiž velmi benevolentní a ponechává Gibraltaru s výjimkou armády a zahraničních vztahů plnou autonomii.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme