Spojenci už zaútočili na pozemní cíle v Libyi
Spojenci hlásí první útok na pozemní cíle v Libyi. Francouzský letoun zaútočil na zatím blíže neupřesněné vozidlo. Vojenská operace zahrnuje území asi 100x150 kilometrů kolem východolibyjského města Benghází, které je baštou povstalců a ještě dopoledne tam útočily jednotky plukovníka Muammara Kaddáfího.
Podle agentury Reuters s odvoláním na Al Džazíru už francouzská letadla zničila čtyři libyjské tanky jihozápadně od Benghází. Do operací v libyjském vzdušném prostoru by se v nejbližších hodinách mělo zapojit také britské královské letectvo.
O Spojeneckém útoku na Libyi mluvili na Radiožurnálu šéf zahraniční redakce Jiří Hošek a londýnský spolupracovník ČRo Ivan Kytka
Francouzský ministr zahraničí uvedl, že vojenské operace nad Libyí budou trvat do té doby, dokud se plukovník Kaddáfí nepodvolí rezoluci Rady bezpečnosti OSN 1973.
O zásahu proti Libyi rozhodla politická schůzka v Paříži. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy řekl, že vojenská operace má pomoct naplnit rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN, která ve čtvrtek schválila rezoluci o bezletové zóně nad Libyí. Diktátor Kaddáfí podle něj toto rozhodnutí nerespektuje ani příměří, která sám včera ohlásil.
ČTĚTE TAKÉ: AKTUÁLNÍ DĚNÍ V LIBYI ONLINE
V Libyi přes den pokračovala ofenziva jednotek Muammara Kaddáfího proti povstalcům. Vládní vojáci útočili hlavně na baštu opozice, na východolibyjské Benghází. Město ostřelovali a údajně také bombardovali. Situace byla nepřehledná. Povstalci sice oznámili, že při útocích spadlo jejich letadlo, později ale přicházely z města zprávy o oslavách - údajně se jim podařilo vytlačit Kaddáfího vojáky a zmocnit se několika tanků.
Kaddáfího možnosti
- Libyjská síť protiraketové obrany je hustá, ale nejmodernější jsou z 80. let, kvůli embargu většina ze systémů nebude dnes zřejmě provozuschopná
- Větší hrozbou jsou přenosné protiletadlové střely, které jsou pro letouny ve výškách do 3 000 metrů, což je výška, v níž jen nutné létat, pokud chce letectvo přesně zasáhnout pozemní cíle.
- Bombardéry TU-22 jsou zřejmě neprovozuschopné
- Několik kusů letadel typu Mirage
- Desítky starších stíhaček MIG a Suchoj
zdroj: Lukáš Visingr - vojenský a bezpečnostní analytik
Ze 760tisícového Benghází mezitím prchali dál na východ civilisté. Kaddáfího jednotky měly bombardovat také město Zintan v západní části země, útočily na něj i tanky. Muammar Kaddáfí ale vytrvale popírá, že by jeho jednotky podnikaly jakoukoliv ofenzivu proti Libyjcům. Diktátor navíc varoval před zásahem, který podle něj bude Libye považovat za akt agrese.
Ruští představitelé mezitím vyloučili možnost, že by se Moskva zapojila do vojenské operace proti režimu Muammara Kaddáfího. Rusko lituje rozhodnutí spojenců, které posvětilo vojenskou akci v Libyi.
Český premiér Petr Nečas potvrdil, že Česká republika se do vojenských akcí v Libyi nezapojí. Česko podle něj zaujímalo střízlivý postoj k případnému zásahu a nemá k němu vhodné kapacity.
