Spojenecké síly hlásí omezování nebo stahování svých sil z Afghánistánu
Bezpečnostní situace v Afghánistánu se zřejmě dramaticky lepší. Jinak si totiž nelze vysvětlit, že spojenecké země postupně za sebou hlásí stahování svých sil nebo alespoň omezování aktivit v Afghánistánu. Po Spojených státech, které chtějí příští rok omezovat vojenské operace, a v roce 2014 se chtějí soustředit spíše na výcvik afghánských bezpečnostních sil, oznamuje stahování svých vojáků i Francie.
Stahování spojeneckých sil by bylo podle bezpečnostního analytika Radka Khola výrazným signálem pro Tálibán. Nová skutečnost by také podlomila morálku afghánských bezpečnostních sil.
„Právě na udržení morálky afghánské armády a policie, které už teď převážně síly ISAF cvičí, protože to je základ strategie vymazání mezinárodních sil z Afghánistánu,“ říká Khol.
Francie chce stáhnout své vojáky už do konce roku 2013. Francie je pátým nejvýznamnějším přispěvatelem do sil ISAF.
„Rychlé stažení by znamenalo omezení akceschopnosti spojeneckých sil, buď v některých klíčových regionech, nebo by se musely v provinciích, kde Francie představuje klíčovou alianční vojenskou sílu, rychle vycvičit afghánská armáda a policie.
Alianční síly se snaží rychle vybudovat, ale zároveň kvalitně, afghánskou kapacitu bezpečnostních sil. Zároveň i ve zbývajících dvou letech si alianční síly nebudou moci dovolit se soustředit pouze na výcvik afghánských bezpečnostních sil v klíčových provinciích, ať už je to Kandahár, nebo obecně jih a východ Afghánistánu.
Ministři obrany NATO projednají zajištění bezpečnosti v Afghánistánu
Číst článek
„V těchto oblastech jsou síly Tálibánu stále silné, tam se jim daří nabýt kontroly nad širokými oblastmi mimo větší města. Tam musí koaliční síly stále působit v bojích, ať už samostatně nebo se stále více snaží o společné operace s afghánskou armádou,“ říká Khol.
Čeští vojáci mají misi naplánovanou do konce roku 2012. Ministr obrany Alexandr Vondra by si ji přál prodloužit až do roku 2014. S tím ale nesouhlasí opoziční ČSSD.