Srbská policie zadržela v souvislosti s protesty proti výsledku voleb desítky lidí, požadují jejich opakování
Úřady v Srbsku vyšetřují občany, kteří demonstrovali proti výsledkům parlamentních a místních voleb. Podle státního zastupitelství se řada z nich snažila násilně změnit ústavu, kromě toho se během protestů chovala násilně. Informoval o tom server Balkan Insight. Srbové vyšli do ulic po volbách, ve kterých 17. prosince zvítězila Srbská pokroková strana prezidenta Aleksandara Vučiće. Demonstrující i opozice považují hlasování za zmanipulované.
Po posledních protestech proti výsledkům voleb skončilo ve vazbě jedenáct lidí, někteří už ale byli propuštěni nebo umístěni do domácího vězení. Kromě nich dostali někteří protestující podmíněné tresty a zaplatí pokuty. Informuje o tom server Balkan Insight.
Protesty proti výsledkům voleb. Stovky Srbů se snaží vloupat do bělehradské radnice
Číst článek
Podle serveru jsou mezi zadrženými někteří opoziční aktivisté. Od začátku protestů už policie zadržela desítky lidí, opozice považuje obvinění za falešná.
Hnutí Srbsko proti násilí a studentské organizace vyšly do ulic poté, co obvinily vedení země v čele s prezidentem Aleksandarem Vučićem ze zmanipulování voleb. Někteří opoziční představitelé na protest drží hladovku. Lídr opozice Aleksandr Jovanović Čuta označil prosincové volby, ve kterých občané vybírali nové složení parlamentu a místních zastupitelstev, jako nedemokratické.
Nové volby?
Na nesrovnalosti ve volbách poukázala Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Podle ní má vládnoucí strana, která ve volbách získala více než 45 procent hlasů, podporu médií, těží z velkého vlivu prezidenta Vučiće a dokonce si kupuje hlasy. Poukázala taky na zastrašování voličů. Protestující kvůli tomu požadují vypsání nových voleb.
„Očekávám, že vláda vyhlásí nové parlamentní volby a anuluje ty, kvůli kterým protestujeme. Jejich výsledky jsou ukradené, nelegitimní a nezákonné,“ uvedl jeden z protestujících.
Srbská pokroková strana získala ve volbách většinu. Lidé volili důvěru v klientelismus, míní odborník
Číst článek
Proti některým lidem v Bělehradě zasáhla policie poté, co rozbili okna radnice a pokusili se dostat dovnitř. Několik policistů utrpělo zranění. Prezident Vučić prohlásil, že za nepokoje může zahraniční vměšování. Premiérka Ana Brnabićová pochybnosti ohledně průběhu voleb odmítá a považuje to za úmyslné šíření paniky.
Volební komise slíbila opakování voleb v asi třicítce volebních místností. V zemi jich je ale kolem osmi tisíc.
Podle Německa je nepřijatelné, aby země, která se uchází o členství v Evropské unii, manipulovala s volbami. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová naopak uvedla, že se Západ snaží destabilizovat situaci v zemi. Protesty přirovnala k demonstracím na Ukrajině, které před deseti lety vedly k nástupu prozápadní vlády na Ukrajině.