Na rakouské stavbě stavaři nalezli lidský popel. Zda jde o oběti z Mauthausenu, ověří laboratoř
Při stavebních pracích u nádraží na severu Rakouska se našel zřejmě popel obětí nacistického koncentračního tábora v Mauthausenu. Oznámilo to ve čtvrtek rakouské ministerstvo vnitra a Rakouské spolkové dráhy (ÖBB), na jejichž pozemku k nálezu došlo. Kromě popela stavební dělníci narazili také na kostry. V Mauthausenu zahynulo i několik tisíc Čechů a Slováků.
Popel, jenž podle všeho patří obětem nacistické hrůzovlády, se našel při stavbě u nádraží v hornorakouské obci Lungitz, která leží nedaleko míst, kde stál koncentrační tábor Mauthausen a jeho tři pobočky pojmenované po vesnici Gusen.
Dělníci ovšem nejprve narazili na kostry, které archeologové datovali do doby pozdní Římské říše nebo raného středověku.
Úpravy ničí autenticitu místa, kritizuje zásahy autor knihy o koncentračním táboře Mauthausen
Číst článek
Z vrstvy popela, která podle archeologů zřejmě patří obětem nacistické zvůle, odebrali vědci vzorky a nyní je zkoumají v laboratoři. Kromě univerzity ve Vídni se na hledání původu popela s dochovanými částmi lidských ostatků podílí také památník v bývalém koncentračním táboře Mauthausen, rakouská židovská obec a rakouský Mauthausenský výbor.
Ředitelka památníku Barbara Glücková ujistila, že se s ostatky bude zacházet s „nejvyšší možnou citlivostí a pietou“.
Pobyt v Mauthausenu nepřežilo 119 tisíc lidí. Vzhledem k blízkosti k někdejšímu Protektorátu Čechy a Morava a Slovenskému státu bylo v táboře vězněno také mnoho Čechů a Slováků, více než čtyři tisíce jich tu zahynuly.
Zemřel zde například písničkář Karel Hašler, po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha zde byli popraveni příbuzní parašutistů Josefa Valčíka a Jana Kubiše. Vězněn tu byl například i pozdější československý prezident Antonín Novotný.