Švédsko nevydá do Pekingu Číňana podezřelého ze zpronevěry, hrozilo by mu mučení

Švédský nejvyšší soud v úterý zamítl žádost o vydání bývalého čínského představitele Čchiao Ťien-ťüna podezřelého ze zpronevěry do Číny. Podle soudu by uprchlíkovi v Číně hrozil trest smrti, mučení či jiné špatné zacházení, které by porušovalo Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv.

Stockholm Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédsko

Švédsko | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

Čchiao, který působil v minulosti v Číně jako šéf zařízení na skladování obilí, čelí obvinění z praní špinavých peněz, zpronevěry milionů dolarů a dalších zločinů.

Exšéf Interpolu se přiznal ke korupci, tvrdí čínský vládní list. Podle žaloby si přišel na miliony

Číst článek

V srpnu 2018 byl ve Švédsku na žádost Číny zatčen. Letos 19. června byl propuštěn, o pět dní později ho ale úřady znovu zadržely na žádost Spojených států. V současné době je ve vazbě a čeká na rozhodnutí, zda bude vydán do USA. Také ve Spojených státech totiž Čchiao čelí podezření z praní špinavých peněz, kterého se údajně dopustil v roce 2015 v Kalifornii.

Hrozící trest smrti

„Existuje riziko, že v Číně by byl Čchiao Ťien-ťün pronásledován z politických důvodů,“ uvedl švédský nejvyšší soud ve zdůvodnění úterního verdiktu. „Byl by odsouzen k trestu smrti a podroben mučení či nelidskému a ponižujícími zacházení a trestu,“ dodal soud.

Švédský soud zároveň připustil, že „je pravděpodobné“, že Čchiao skutečně v Číně v roce 2011 spáchal finanční zločiny v odhadované výši 31 milionů dolarů (706 milionů Kč), za něž je stíhán.

Podle soudních dokumentů téhož roku Čchiao Ťien-ťün z Číny uprchl kvůli tlaku, který na něj vyvíjely úřady poté, co vstoupil do zakázané politické strany.

Vztahy mezi Stockholmem a Pekingem jsou v posledních letech napjaté. Jedním z předmětů sporů bylo zadržení hongkongského nakladatele Gui Minhaie, který má také švédské občanství, čínskými policisty v civilu během cesty vlakem do Pekingu v lednu 2018. Švédsko zadržování svého občana ostře odsoudilo a důrazně požadovalo jeho propuštění; Peking švédské výzvy rozhořčily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme