Světový tisk o výročí bombardování Hirošimy

Dnes uplynulo devětapadesát let od svržení atomové bomby na Hirošimu. V souvislosti s tímto smutným výročím je japonská vláda stále více kritizována za to, že věnuje málo pozornosti lidem, kteří nežijí v Japonsku, ale jsou oběťmi ozáření. Píše o tom japonský list The Japan Times.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Před třemi lety vláda zahájila studii o tom, jak se daří cizincům, kteří přežili atomový útok, informuje list. Došla k závěru, že oběti Hirošimy nebo Nagasaki, žijící v zahraničí, se zpravidla vůbec nedostanou k programům lékařské nebo finanční podpory od japonské vlády.

Studie zjistila, že obětí radiace žije v zahraničí asi pět tisíc, převážně to jsou Jihokorejci, a dále čínští, severokorejští a japonští emigranti v Americe. Mnohdy byli tito lidé v době svržení bomby v Japonsku nedobrovolně jako váleční zajatci nebo nuceně nasazení v pracovních táborech, podotýká japonský list.

Ke zdravotnímu programu vlády se nyní těžko dostanou na lékařské ošetření by museli oběti s~podlomeným zdravím přijet na vlastní náklady do Japonska a o finanční podporu se vedou dlouhotrvající soudní procesy, připomíná japonský deník. Vláda je také kritizována za to, že nevěnuje dostatečnou pozornost tzv. druhé generaci obětí. Jedná se o děti narozené ozářeným lidem. Podle odhadu je jich na tři sta tisíc, konstatuje japonský list The Japan Times.

Nejen český kapitán Pavel Nedvěd uvažuje o ukončení své kariéry v~reprezentačním dresu. Stejné myšlenky se honí hlavou také nejdražšímu fotbalistovi světa Zinedine Zidanovi. Po několika neúspěších francouzského fotbalu nyní zvažuje odchod z~reprezentačního mužstva a Francii se to nelíbí. Zidane musí zůstat, hlásají titulky francouzských novin.

Dnešní Le Monde věnoval Zidanovi srdceryvný komentář, ve kterém zdůrazňuje jeho nepostradatelnost pro francouzský tým. Zidane musí dál hrát pro Francii, ať se mu to líbí nebo ne, uvádí list. Tento syn alžírských přistěhovalců se svým úspěchem stal symbolem multikulturní Francie. Pro mladé lidi z odlišných etnik tak představuje velký vzor a důkaz, že i oni mohou dosáhnout úspěchu. Zidane je živým příkladem toho, že všechno na světě je možné. Jeho mise nesmí skončit, zdůrazňuje francouzský list Le Monde.

Německu se nelíbí výroční zpráva, kterou včera vydala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Zpráva mapuje vývoj německé ekonomiky. Chválí ji za pokrok v reformách ekonomiky a sociálního systému, ovšem kritizuje nezvládnuté vysvětlování reformních kroků. Podle expertů to škodí podnikatelské a spotřebitelské důvěře v zemi. Německé deníky se proti kritice ohrazují.

Deníku Die Tageszeitung se nelíbí doporučení, že by německá vláda měla provést ještě radikálnější reformy pracovního trhu. To by vedlo jenom k~dalšímu snížení příjmu obyvatel a za krátkou dobu také ke zpomalení ekonomiky, domnívá se list. A nejen to, tvrdší reformy by určitě neprošly na politickém poli, konstatuje Die Tageszeitung.

Německý tisk v jinak poklidných vodách domácí prázdninové politiky vděčně přetřásá osobní útoky na nejvyšší představitele vlády a opozice. Kancléře Schrödera a předsedkyni CDU Merkelovou kritizují příslušníci jejich vlastních stran, jak potvrzuje zpravodaj Českého rozhlasu v Německu, David Šťáhlavský.

Bavorský šéf Edmund Stoiber, píše deník die Welt, využil příležitosti, kdy Angela Merkelová vyrazila do Alp a označil ji i jejího pravděpodobného volebního tandemistu Guida Westerwelleho za nezpůsobilé zvítězit ve volbách v 2006. Pohání šéfa CSU skutečná obava o volební výsledek nebo jde o směsici uražené ješitnosti a naděje na zisk postu super-ministra v budoucí vládě, ptá se list v souvislosti se Stoiberovým nevlídným vyjádřením, že FDP je nespolehlivá, její lídr jako gay becharakterní a podobně CDU kvůli její předsedkyni pro občanské voliče neatraktivní.

Die Welt vzpomíná na obdobně nepřátelské výroky Stoiberova předchůdce Strauße na adresu dvojice Kohl-Genscher, který jako šéf FDP nakonec přivedl k moci levicové kancléře Brandta. Avšak historie se neopakuje a FDP nyní pevně stojí na straně Unie, zdůrazňuje Die Welt. Berlínský Tagespiegel probírá naopak útoky na kancléře Schrödera.

V jeho vlastní straně obíhá totiž internetový dopis, který vyzývá k jeho svržení. GT SPD Benneter označil útok jako nestoudný a pod úroveň. Navíc ohrožující stranu. Kontaktní adresa v e-mailu zní na jméno kolínské psycholožky Evy Gürsterové, upozorňuje Tagespigel. Gürsterová je nejen členkou SPD, ale především patří k vlivné odborové ústředně, která kancléře kritizuje za jeho reformní a antisociální politiku.

Olympijské hry, to je téma komentáře britského listu The Guardian. Neprobírá však výsledky sportovců ani olympijskou vesnici. Řeč se točí okolo oblečení. Pokud chcete vyhrát olympijskou medaili, je váš oděv stejně důležitý jako trénink, uvádí britský list. Představte si sebe v pozici dálkové běžkyně Pauly Radcliffové, píše Guardian. Běžíte svůj životní závod v~Řecku ve čtyřicetistupňovém vedru a atmosféra je úžasná. Co si obléct pro takovou příležitost? Šatník Pauly Radcliffové je vybírán už celé měsíce před olympiádou, uvádí deník.

A spíš než módní trendy jej ovlivňují vědecké výzkumy dres odrážející sluneční paprsky, podkolenky zmírňující svalové vibrace, látka odvádějící pot z kůže. Hodinu před závodem pak nasadit vestu s ledem, který sníží teplotu těla, a tak chrání tělo při závodu v obrovském horku, popisuje britský list. Všichni sportovci dnes věnují oblečení stejnou pozornost jako tréninku. A jak by ne, vždyť podle expertů může deset centimetrů látky znamenat deseticentimetrový rozdíl ve výsledku. A to je třeba u sprinterů medaile, uzavírá svůj komentář britský deník The Guardian.

Jan Šmíd, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme