V syrském Dúmá zůstává uvězněno až 150 tisíc lidí. Jsou v zoufalé situaci, upozorňuje OSN

V syrském městě Dúmá ve východní Ghútě je stále 80 tisíc až 150 tisíc civilistů, odhaduje OSN. V důsledku mnohaletého obléhání a bojů se ocitají v naprosto zoufalé situaci. Podle agentury Reuters to ve středu v Ženevě řekl poradce OSN pro humanitární otázky Jan Egeland. Je proto zásadní, aby jim byla poskytnuta okamžitá humanitární pomoc, upozornil. Dúmá je největší město ve východní Ghútě.

Damašek Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evakuace civilistů z města Dúma, východní Ghúta (22. března 2018).

Evakuace civilistů z města Dúma, východní Ghúta (22. března 2018). | Foto: Bassam Khabieh | Zdroj: Reuters

Syrská povstalecká skupina Džajš al-Islám mezitím v úterý podle Syrské organizace pro lidská práva v rámci dohody o evakuaci Dúmy propustila pět zajatců.

0:35

'Kde jsou Američani? Zůstali jsme v tom sami.' Poslechněte si svědectví Češky z bombardovaného Afrínu

Číst článek

Zajatce unesla skupina Džajš al-Islám z nedalekého města Ádrá zhruba před pěti lety. Syrská státní televize nezávisle na této zprávě uvedla, že vládní vojska osvobodila čtyři ženy a jednoho muže v Dúmě a hodlají osvobodit všechny další zajatce, které povstalci na místě drží.

Východní Ghúta, která leží na okraji Damašku, se ocitla v obležení vládních jednotek na jaře 2013 krátce poté, co ji ovládli povstalci. V katastrofálních podmínkách tam žilo na 400 tisíc lidí. Od začátku vládní ofenzivy v polovině února si bombardování vyžádalo životy 1600 lidí.

Na základě dohod mezi Damaškem a rebely bylo podle úřadů z regionu do Idlibu evakuováno přes 46 tisíc osob. Poslední povstalci, kteří vyjednávají s vládou o evakuaci východní Ghúty, patří ke skupině Džajš al-Islám.

Ticho po Afrínu. 'Všichni tady umřeme,' říká Češka z odříznutého města

Číst článek

Podle ruského ministerstva obrany město Dúmá na základě dohody v úterý opustilo přes 1100 povstalců s rodinami. Zamířili do rebely ovládaného regionu na severozápadě země. Kolik rebelů ve východní Ghútě zbývá, není jasné.

Poradce OSN pro humanitární otázky Jan Egeland však ve středu v Ženevě oznámil, že rozhovory povstalců se syrskou vládou a Ruskem stále pokračují a město Dúmá pořád kontroluje Džajš al-Islám. Nejvíce podle něj v důsledku zdlouhavých jednání trpí civilisté.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme