Syrská armáda zahájila operaci na severozápadě země, lidé prchají do Turecka

Syrská státní televize oznámila, že armáda zahájila vojenské operace s cílem obnovit pořádek ve městě Džísr aš-Šughúr na severozápadě země. Podle vládních informací tam bylo v uplynulém týdnu zabito 120 příslušníků bezpečnostních jednotek. Opoziční aktivisté i uprchlíci ale vládní verzi popírají. Oběťmi jsou prý vojáci, kteří se vzbouřili a odmítli střílet na civilisty. Z města pokračuje hromadný úprk lidí před vládní armádou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syřané v uprchlickém táboře, který pro ně v Turecku postavil Červený půlměsíc

Syřané v uprchlickém táboře, který pro ně v Turecku postavil Červený půlměsíc | Zdroj: Reuters

V terénu je podle státní televize 15 tisíc vojáků a 40 tanků elitní brigády věrné prezidentu Bašáru Assadovi. Zatím 5 mrtvých civilistů hlásí syrská opozice z tradičních pátečních protestů po celé zemi. Bezpečnostní složky měli střílet do lidí i ve velkých městech jako je Damašek nebo Dará, ale také na vesnicích.

Jak na Rádiu Česko upozornila česká velvyslankyně v Damašku Eva Filipi, o situaci v severozápadní Sýrii a o operaci, kterou tam dnes zahájila armáda, není dostatek informací.

„Nicméně celá oblast je velmi hornatá a je to oblast, která vždy patřila k místům se zázemím Muslimského bratrstva. Čili verze, že je to boj proti těm, kteří nechtějí střílet do vlastních lidí, se nejeví jako nejpravděpodobnější,“ uvedla s tím, že není pochyb, že do Sýrie proudí zbraně jak z Libanonu, tak z Iráku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Sýrii jsme na Rádiu Česko mluvili s českou velvyslankyní v Damašku Evou Filipi. Hostem byla také spolupracovnice v Turecku Julie Urbišová. Příblížila, jak je Turecko připravené na příliv syrských uprchlíků.

Velvyslankyně také upozornila, že dnes zaznamenala na televizích Al Džazíra a také Al Arabia informace o tom, že probíhají menší demonstrace v některých městech a nově prý také v centru Damašku. „To ale není potvrzené,“ dodala.

Rezoluce RB OSN k Sýrii

Mezinárodní společenství stupňuje tlak na syrskou vládu, aby přestala tvrdě zasahovat proti odpůrcům prezidenta Bašara Asada. Zásahy už odsoudila řada zemí, včetně Spojených států. „Ostře odsuzujeme syrskou vládu za vraždění a masové zatýkání vlastních lidí,“ řekl mluvčí Bílého domu Jay Carney.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Bouda k nejnovějšímu dění na syrsko-turecké hranici

Francie, Británie a Portugalsko mezitím předložily Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce, která odsuzuje ‘brutální represe‘. Proti rezoluci se ale staví především Rusko s právem veta.

Jak v této souvislosti uvedla česká velvyslankyně, syrské ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, že jde o zasahování do vnitřních věcí. „Přímo k rezoluci se ze strany syrských politiků nemluví. Ale v Damašku jsou vidět různé spontánní demonstrace u ambasád. A to jak před francouzskou či americkou, tak i před Ruskou,“ přiblížila Filipi.

Podle agentur do Turecka uprchlo už ke třem tisícům Syřanů

Syrský Džísr aš-Šughúr má asi 50 tisíc obyvatel. Většina z nich už podle agentur před ohlášeným zásahem armády uprchla do Turecka. Město totiž leží asi 20 kilometrů od tureckých hranic. Podle BBC tam už uteklo asi 2.400 Syřanů a další jsou na cestě.

Jak na Rádiu Česko uvedla spolupracovnice v Turecku Julie Urbišovoá, počet uprchlíků denně stoupá. „Včera turecký ministr zahraničí řekl, že už je v Turecku 2.500 a podle dnešních agenturních zpráv už je to téměř 2.800 uprchlíků. A další stovky údajně čekají v blízkosti hranic, jak se situace vyvine,“ přiblížila.

Dodala, že v Turecku je u hranic se Sýrii vybudováno pro uprchlíky stanové městečko. Vybudovala jej humanitární organizace Červený půlměsíc před pěti týdny na pozemcích neužívané tabákové továrny. Nyní tam stojí 100 stanů a podle informací humanitární organizace každý den přibývají další.

„Jsou prý připraveni až na 10.000 lidí. Červený půlměsíc poskytuje Syřanům stravu, oblečení, přikrývky. Jsou tam ambulance, které poskytují pomoc zraněným uprchlíkům,“ popisuje Urbišová.

Turecké dveře jsou pro Syřany otevřené

Připomněla, že turecký premiér Erdogan vzkázal, že Syřanům nezavře dveře. Vláda už v dubnu řešila, jak zasahovat v případě velkého přílivu lidí. Oznámila, že by mohla na hranicích vytvořit určité nárazníkové pásmo.

Také turecká veřejnost podle Urbišové vyjadřuje Syřanům podporu. „Lidé podporují i činnost Červeného půlměsíce. Ale hlavně v oblasti, kam Syřané prchají, mají lidé i obavy, že by mohla vzniknout i humanitární krize, která by mohla ovlivnit život místních obyvatel,“ přiblížila Urbišová.

Tomáš Pavlíček, Ondřej Bouda, Michal Šenk, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme