‚Syrská jatka‘ prohledávají týmy Bílých přileb. V podzemí věznice totiž mohou stále být drženi vězni

Syrská nevládní organizace civilní obrany Bílé přilby vyšetřuje informace, že v podzemích celách nechvalně proslulé věznice Sajdnájá jsou stále drženi lidé. Na svých internetových stránkách o tom informuje britská BBC. Sajdnájá ležící asi 30 kilometrů severně od Damašku je jedním z vězení, které během víkendu ovládli a osvobodili islamističtí povstalci, kteří svrhli režim dlouholetého autoritářského prezidenta Bašára Asada.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Satelitní snímek syrské věznice Sajdnája

Věznici Sajdnája, známou jako ‚Syrská jatka‘, prohledávají týmy Bílých přileb | Zdroj: Profimedia

Bílé přilby podle BBC uvedly, že do věznice vyslaly pět „specializovaných krizových týmů“, kterým pomáhá průvodce, který ví, jak to v rozsáhlém vězeňském komplexu vypadá.

Pád Asada? Rusové se mohli podílet na zákulisní dohodě, naznačuje expert

Číst článek

Místní úřady informovaly, že na vysvobození vězňů se stále pracuje a že ve věznici panují podmínky, v nichž se lidé kvůli špatnému přívodu vzduchu téměř dusí. Na sociálních sítích naléhají na bývalé vojáky a pracovníky vězeňské služby za Asadova režimu, aby povstalcům poskytli kódy k elektronickým dveřím v podzemí.

Islamistické povstalecké hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS) v sobotu informovalo, že ze Sajdnáji osvobodilo 3500 vězňů. Byly mezi nimi i ženy a děti. Někteří z propuštěných byli zmatení a nechápali, co se děje. Lidé se sbíhali k areálu, aby zjistili, zda jsou jejich blízcí mezi propuštěnými.

‚Syrská jatka‘

Ve věznici byly tisíce stoupenců protiasadovské opozice a podle serveru Middeleasteye se jí kvůli mučení a popravám přezdívalo „syrská jatka“. Podle aktivistů na místě jsou cely ve třech patrech v podzemí.

Povstalecká ofenziva si v Sýrii vyžádala přes 900 obětí. Rusko svolává mimořádnou Radu bezpečnost

Číst článek

Lidskoprávní organizace Amnesty Intertnational v roce 2017 došla k závěru, že násilnosti, jichž se tam věznitelé na zadržovaných dopouštějí, odpovídají zločinům proti lidskosti a že lidé byli popravováni na rozkaz z nejvyšších míst Asadova režimu.

BBC uvádí, že síť věznic, v nichž mizeli ti, kdo dali najevo nějakou formu odporu, patří mezi nejtemnější součásti dědictví Asadova represivního režimu. V Sajdnáji tisíce lidí čekalo mučení, sexuální násilí a hromadné popravy. Příbuzní mnoha vězňů často celé roky nevěděli, zda jsou jejich blízcí naživu nebo už po smrti.

Podle odhadu Sdružení zadržovaných a pohřešovaných ve věznici Sajdnájá mezi lety 2011 a 2018 více než 30 000 lidí v tomto zařízení zemřelo v důsledku poprav, chybějící lékařské péče nebo hladu. Na základě výpovědí několika málo propuštěných vězňů asociace odhaduje, že v letech 2018 až 2021 bylo popraveno dalších nejméně 500 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme