Technici ve Fukušimě začali vypouštět radioaktivní vodu do oceánu
Pracovníci japonské jaderné elektrárny Fukušima začali vypouštět z komplexu do moře lehce radioaktivní vodu. Chtějí tím uvolnit u reaktorů místo pro vysoce kontaminovanou vodu, která se tam hromadí po poruše chladících systémů vyvolané výpadkem elektřiny po ničivém zemětřesení a vlně tsunami.
Celkem mají provozovatelé elektrárny Fukušima I. v plánu vypustit do moře jedenáct a půl tisíce tun mírně radioaktivní vody, která se nahromadila v poškozených zařízeních.
Společnost TEPCO také zvažuje, že v moři u elektrárny postaví jakousi zástěnu, která by zabránila proudění radioaktivní vody dále do oceánu. Zatím se ale nerozhodla, jaký materiál použít.
Nejmenovaný činitel operátora fukušimské elektrárny pak upozornil, že může trvat i několik měsíců, nežli se podaří dostat pod kontrolu vážné potíže, které v jaderné elektrárně způsobilo zemětřesení, respektive následná přívalová vlna tsunami z 11. března.
Právě přívalová vlna ve Fukušimě způsobila nejhorší jadernou havárii od Černobylu. Podle výzkumu profesora z Tokijské univerzity dokonce v městě Mijako dosáhla výšky 37,9 metru, tedy zhruba tolik co rekordní tsunami z roku 1896.
Takové síle nedokážou odolat ani betonové budovy. Podle expertů tak není divu, že na mnoha místech byly zničeny i vlnolamy široké až dvacet metrů.