Technici ve Fukušimě začali vypouštět radioaktivní vodu do oceánu

Pracovníci japonské jaderné elektrárny Fukušima začali vypouštět z komplexu do moře lehce radioaktivní vodu. Chtějí tím uvolnit u reaktorů místo pro vysoce kontaminovanou vodu, která se tam hromadí po poruše chladících systémů vyvolané výpadkem elektřiny po ničivém zemětřesení a vlně tsunami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technici ve Fukušimě začali vypouštět radioaktivní vodu do oceánu

Technici ve Fukušimě začali vypouštět radioaktivní vodu do oceánu | Zdroj: Reuters

Celkem mají provozovatelé elektrárny Fukušima I. v plánu vypustit do moře jedenáct a půl tisíce tun mírně radioaktivní vody, která se nahromadila v poškozených zařízeních.

Společnost TEPCO také zvažuje, že v moři u elektrárny postaví jakousi zástěnu, která by zabránila proudění radioaktivní vody dále do oceánu. Zatím se ale nerozhodla, jaký materiál použít.

Nejmenovaný činitel operátora fukušimské elektrárny pak upozornil, že může trvat i několik měsíců, nežli se podaří dostat pod kontrolu vážné potíže, které v jaderné elektrárně způsobilo zemětřesení, respektive následná přívalová vlna tsunami z 11. března.

Právě přívalová vlna ve Fukušimě způsobila nejhorší jadernou havárii od Černobylu. Podle výzkumu profesora z Tokijské univerzity dokonce v městě Mijako dosáhla výšky 37,9 metru, tedy zhruba tolik co rekordní tsunami z roku 1896.

Takové síle nedokážou odolat ani betonové budovy. Podle expertů tak není divu, že na mnoha místech byly zničeny i vlnolamy široké až dvacet metrů.

Jan Prokeš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme