Potetovaní zájemci o řidičský průkaz budou muset v Íránu podstupovat psychotesty
Zájemci o řidičský průkaz, kteří mají tetování, budou muset v Íránu ještě před žádostí o jeho vydání podstoupit psychologické testy. Informovala o tom v úterý agentura DPA s odvoláním na íránskou tiskovou agenturu IRNA. O řidičský průkaz pak budou moci požádat jen ti, kteří psychotest úspěšně absolvují.
„Tetování je způsob sebepoškozování a lidé, kteří to dělají, mohou trpět duševními poruchami,“ řekl agentuře IRNA mluvčí íránské policie.
Tetování je v Íránské islámské republice místními úřady i mnohými obyvateli považováno za známku „západní kulturní invaze“, která ohrožuje islámské hodnoty. U řady mladých lidí je tam ale stále populárnější, uvedla agentura DPA.
Modernizace zemí i diskreditace ideologií. Arabové a Turci se stále více odvracejí od islámu
Číst článek
Tetovací studia fungují v Íránu tajně, tatérům totiž hrozí pokuty i vězení. Mladí Íránci se nechávají tetovat mimo jiné podle svých oblíbených západních celebrit. „Pro tyhle mladé lidi už není nejdůležitější chodit do mešit, zajímají je hlavně sociální sítě i Hollywood. Trend udává Rihanna,“ řekl jeden z tatérů britskému deníku The Guardian.
Idolem íránské mládeže jsou často fotbalisté. Těm, co mají tetování, proto etická komise íránského fotbalového svazu opakovaně hrozí postihy. Na kobereček kvůli tomu několikrát musel i kapitán íránské fotbalové reprezentace Aškan Dadžagá, který má tetování na obou pažích.
Nechat se tetovat ale v Íránu není jen módní záležitost. „Pro některé Íránce je to způsob vzdoru vůči teokratickému státu. Ten může cenzurovat knihy, zakázat filmy, ale nemůže vymazat lidem z těla tetování,“ citoval před několika měsíci íránského tatéra deník The Guardian.