Třetí výbuch ve Fukušimě poškodil obal reaktoru, unikla radiace

Japonskou jadernou elektrárnou Fukušima Daiiči v noci otřásly další dva výbuchy. Podle agentury Kjódó narušila exploze nádobu druhého reaktoru. Úřady také informovaly, že nádrž, kde se skladují vyhořelé palivové tyče, zachvátil požár. Podařilo se ho sice uhasit, přímo do ovzduší ale unikly radioaktivní látky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonští vojáci v radiací zasažené oblasti

Japonští vojáci v radiací zasažené oblasti | Zdroj: Reuters

Japonská vláda varovala, že radiace dosahuje nebezpečných hodnot a rozhodla evakuovat všechny v okruhu dvaceti kilometrů. V dalším desetikilometrovém pásmu nemají lidé vycházet z domů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Tokia se ráno přihlásil zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Většina pracovníků komplex elektrárny opustila, padesát jich tam ale nadále zůstává. Snaží se reaktory neustále chladit mořskou vodou a zabránit tak možnému přehřátí. Situace je ale velmi nejistá a nelze vyloučit explozi reaktoru.

V postižené oblasti byl v době výbuchu i zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš. Od reaktoru byl v té chvíli vzdálen asi 60 kilometrů.

Charitativní sbírky:
Armáda spásy:
Dárcovská SMS ve tvaru DMS_ARMADASPASY na číslo 87777
účet 475 335 533/0300, VS 222
Adra:
Dárcovská SMS ve tvaru DMS_ADRA na číslo 87777
Český červený kříž:
Účet 222826/5500, VS 999

„Protože nikdo nevěděl, co se bude dít dál a experti varují, že nebezpečí výbuchu reaktoru je veliké, rozhodl jsem se, že se vrátím do Tokia. Cesta bohužel vede kolem elektrárny, policisté mi naštěstí dali povolení ke vjezdu na dálnici.“

„Teď jsem v Tokiu, v zařízení specializovaném na nemoci z ozáření, za chvíli bych měl jít na kontrolu. Podle lékařů by bylo nebezpečné, pokud bych byl u vstupu do elektrárny. Protože jsem spolu s kolegy nebyl blíž, než 30 kilometrů, měli bychom být všichni naprosto v pořádku,“ telefonoval z Tokia Robert Mikoláš.

Obavy v Tokiu

Francouzská ambasáda v Tokiu varovala, že nízké hodnoty radiace by mohly večer zasáhnout hlavní město, které je vzdálené 240 km od postižené elektrárny. Japonská vláda ale uklidňuje, že není třeba bát se o zdraví. Podle šéfa českého centra v Tokiu Petra Holého lidé nakupují zásoby potravin. Vážné nebezpečí ale podle něj zatím nehrozí.

„Nefouká příliš prudký vítr a informace o tom, že by se nad Tokio blížil radioaktivní mrak, tady neproběhla. Pouze tu zaznělo, že nebezpečné látky mohou být v ovzduší. Vzhledem k tomu, že Tokio je vzdáleno 240 kilometrů, tak pokud by tyto látky dorazily, tak v mnohem menších hodnotách, než byly naměřeny v elektrárně,“ řekl Holý.

Japonské akcie kvůli zhoršení jaderné krize zažily třetí nejprudší propad během dne v historii. Hlavní index tokijské burzy Nikkei klesl o 10,6 procenta.

Druhá nejhorší havárie po Černobylu

Podle vedoucího klimatického a energetického oddělení Greenpeace Jana Rovenského jde o druhou nejhorší jadernou havárii v dějinách lidstva, hned po Černobylu. Rovenský tvrdí, že hladina radiace je v okolí reaktoru taková, že během dvouhodinové expozice by mohlo dojít k lehké nemoci z ozáření.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí klimatického a energetického oddělení Greenpeace Jan Rovenský na Rádiu Česko

„Dosavadní úniky radiace životní prostředí poškodit nemůžou. Pokud bude ale černý scénář nadále pokračovat mohou být v následujících dnech zamořeny oblasti o rozloze řádově stovek kilometrů čtverečních,“ varoval Rovenský.

Podle Pavla Brychty z České plynárenské unie je třeba brát přicházející informace s rezervou. Upozornil, že elektrárnu nepoškodilo zemětřesení, ale až následná vlna cunami (která zničila hlavní i záložní zdroje energie) a na to se těžko připravuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Brychta z České plynárenské unie byl hostem Ranního interview Radiožurnálu

Evropská unie svolala na dnešek mimořádnou schůzku jaderných expertů, Německo oznámilo, že na tři měsíce pozastavuje prodloužení životnosti svých jaderných elektráren a prověří jejich bezpečnost. Podle Brychty jde čistě o politický krok.

„V Německu je předvolební rok. Všechny jaderné elektrárny se prohlížejí periodicky a je přesně předepsáno, v jakých intervalech,“ řekl Brychta.

Robert Mikoláš, Igor Maňour, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme