Turecko zrušilo jednání o vstupu do NATO s Finskem a Švédskem. Vztahy vyhrotily protesty odpůrců islámu
Turecko zrušilo únorové jednání se Švédskem a Finskem o vstupu těchto severských zemí do NATO, aniž by stanovilo náhradní termín. V úterý o tom napsala turecká státní média s odkazem na diplomatické zdroje. Rozhodnutí přichází poté, co v pondělí turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Stockholmu sdělil, že nemůže počítat s tureckou podporou při vstupu do Severoatlantické aliance kvůli víkendovým protestům prokurdských skupin a odpůrců islámu.
Jednání mezi představiteli Turecka, Švédska a Finska se mělo uskutečnit v únoru v Bruselu. Turecká diplomacie ale požádala o jeho zrušení bez náhradního termínu. Trojice zemí jedná v tomto formátu od srpna.
Během rozhovorů představitelé mimo jiné hodnotí naplňování červnového memoranda, které Švédsko a Finsko podepsaly s Tureckem, aby mohl jejich přístupový proces do NATO vůbec začít.
Švédský premiér Ulf Kristersson se po rozhodnutí Ankary nechal slyšet, že si přeje dialog s Tureckem obnovit, protože žádná otázka národní bezpečnosti není důležitější než to, aby se jeho země spolu s Finskem rychle stala členem aliance.
Ankara se staví odmítavě ke vstupu obou severských zemí do NATO od loňského května. Oběma zemím vyčítá, že poskytují úkryt a umožňují aktivity organizací, které Turecko považuje za teroristické.
Jedná se například o Stranu kurdských pracujících, milice YPG ze severu Sýrie či stoupence klerika Fethullaha Gülena, kteří podle tureckých orgánů zorganizovali neúspěšný puč v roce 2016.
Erdoganův výrok
Úterní oznámení přichází po pondělním prohlášení tureckého prezidenta Erdogana, ať Švédsko nepočítá s podporou Ankary při vstupu do NATO. Erdogan odmítl sobotní demonstraci prokurdských skupin i pálení muslimské svaté knihy Korán před tureckým velvyslanectvím, které uspořádal jeden z dánských aktivistů proti islámu.
Erdogan Švédsku: Pokud nemáte respekt k Turecku, podporu ohledně NATO neočekávejte
Číst článek
Pálení Koránu odmítli i švédští vládní představitelé, kteří uvedli, že je tento čin sice legální, ale neuctivý k muslimům.
Trojice zemí se neshodne ani na tom, jak daleko postoupily v naplňování červnového memoranda. Ankara tvrdí, že kroky severských zemí jsou stále nedostatečné, Finsko a Švédsko poukazují na splněné body, například zrušení zbrojního embarga na Turecko.
Rozšíření Severoatlantické aliance musí ratifikovat všechny členské země. Dosud chybí souhlas dvou zemí, vedle Turecka se jedná o Maďarsko. Finští představitelé v úterý uvedli, že by mohli usilovat o vstup do aliance i bez Švédska, které je častěji terčem turecké kritiky.